Na hlavný obsah

Zbierajú mŕtve telá alebo kopú zákopy. Rusko najíma na prácu na Ukrajine migrantov z Ázie

Kyjev vyhlásil, že ich bude považovať za komplicov ruských inváznych síl.

Zbierajú mŕtve telá alebo kopú zákopy. Rusko najíma na prácu na Ukrajine migrantov z Ázie
Ilustračná snímka. Foto: Profimedia

Ruské firmy najímajú stovky migrantov zo Strednej Ázie pre prácu na Ruskom okupovanom ukrajinskom území. Väčšinou pracujú v stavebníctve vo vojnou zdevastovaných mestách ako je Mariupol. Ďalší napríklad kopú zákopy alebo zbierajú mŕtve telá.

Na svojom webe to napísala stanica Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda (RFE/RL). Vlády stredoázijských republík pritom varujú občanov pred cestami na Ukrajinu. Kyjev vyhlásil, že podobných pracovníkov bude považovať za komplicov ruských inváznych síl.

Hlavnou motiváciou pre migrantov sú peniaze. Napríklad za stavebné práce v Moskvou ovládaných častiach Ukrajiny im ponúkajú až do 3 300 dolárov mesačne. To je oveľa viac, ako si môžu zarobiť v Rusku, píše RFE / RL. Podľa viacerých migrantov, ktorí hovorili so stanicou, sa v Rusku ich zárobky pohybujú zhruba od 600 do 1 200 dolárov mesačne.

Urmat z Kirgizska podpísal zmluvu s firmou ponúkajúcou okolo 120 dolárov denne za zber mŕtvych ruských vojakov z frontovej línie. Tvrdí, že o riziku hovoril s krajanmi, ktorí už vo vojnovej oblasti na Ukrajine pracujú. „Vraj sa niekedy dostávajú pod paľbu. Robia túto prácu, pretože sú v zúfalej situácii. Niektorí majú dlhy,“ povedal rádiu Urmat, ktorý si neželal zverejniť svoje priezvisko.

Práca v nemocnici, jedálni či továrni

Niekoľko migrantiek zo strednej Ázie tiež tvrdí, že dostali ponuku práce vo vojenských nemocniciach, jedálňach a továrňach na okupovanej východnej Ukrajine. Ruské firmy dokonca údajne vyhľadávajú v ruských väzniciach odsúdené ženy zo Strednej Ázie. Tie potom lákajú na Ukrajinu výmenou za peniaze a čistý register trestov, píše RFE / RL.

Práca na Ukrajine propagujú na internetovej stránke či sociálnych sieťach. Podľa Sorbona, robotníka z Tadžikistanu, sa migranti o práci dozvedia tiež od svojich zamestnávateľov alebo z počutia od kolegov zo Strednej Ázie. „Väčšina (stredoázijských) migrantov, ktorých tu poznám, nemá vôbec záujem ísť na Ukrajinu za prácou, ale z času na čas počujem, že tam niekto odišiel,“ povedal. „Poznám jedného Tadžika, ktorý išiel pracovať do Mariupolu a potom presviedčal príbuzných, aby sa k nemu pridali,“ dodal.

Práca na okupovaných ukrajinských územiach je inzerovaná ako bezpečná a dobre platená, desiatky migrantov sa ale podľa RFE / RL sťažujú, že sľúbený plat nedostávajú. Niektorým rozčarovaným migrantom, ktorí sa pokúsili z Ukrajiny odísť, potom údajne ruská pohraničná stráž nedovolila znovu vstúpiť do Ruska.

Späť do Ruska ich nechcú pustiť

„Prišiel som do Mariupolu po podpise zmluvy s ruskou stavebnou firmou a pracujem tu už viac ako osem mesiacov,“ vyhlásil v telefonáte s RFE/RL muž ktorý si neželal zverejniť svoje meno. Do okupovaného ukrajinského prístavného mesta podľa svojich slov prišiel spolu s asi 400 migrantmi vlani v máji, teda krátko po ruskom dobytí Mariupola.

„Rozhodol som sa odísť z Ukrajiny 24. februára, ale ruská hraničná stráž ma nepustila späť do Ruska. Povedali, že moje meno je na ‚čiernej listine‘,“ povedal rádiu, ktoré poznamenalo, že nemohlo tvrdenia muža overiť.

V Rusku žijú milióny pracovných migrantov z Kirgizska, Tadžikistanu a Uzbekistanu – bývalých sovietskych republík, ktoré desaťročia sužovala vysoká nezamestnanosť.

Bývalá učiteľka matematiky Chosijat Safarmatovová z Tadžikistanu žije väčšinu z posledných desiatich rokov v ruskej Ťumeňskej oblasti a hovorí, že pozná asi poltucet Tadžikov a Uzbekov, ktorí pracovali v Ruskom okupovaných ukrajinských mestách alebo tam zvažujú odísť.

„Zaráža ma, že väčšina z nich nerozmýšľa o tom, či je správne alebo zlé ísť na Ukrajinu za prácou. Je to pre nich len ďalší zárobok,“ tvrdí. Rovnako ako mnoho Rusov aj väčšina migrantov v krajine podľa RFE / RL verí moskovskej interpretácii vojny na Ukrajine a obviňuje Kyjev aj západné štáty z jej vyvolania. Rusko rozpútalo najväčší pozemný vojenský konflikt v Európe od druhej svetovej vojny pred vyše rokom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet