Najmenej 83 ľudí zomrelo a 1 126 ďalších utrpelo zranenia pri ťažkých bojoch, ktoré v Sudáne vypukli medzi armádou a vplyvnou polovojenskou skupinou Sily rýchlej podpory (RSF). Vyplýva to z nových údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Obete na životoch hlásili od minulého štvrtka (13. 4.) v sudánskych štátoch Chartúm, Južný Kordofán, Severný Dárfúr a v ďalších regiónoch, uviedla v noci na pondelok (17. 4.) agentúra DPA.
Nemocnice v sudánskej metropole Chartúm, v ktorej metropolitnej oblasti žije asi šesť miliónov ľudí, sú po ťažkých bojoch z víkendu podľa WHO preťažené.
Mnohé z deviatich nemocníc, ktoré prijímajú zranených civilistov, nemajú dostatok krvi, materiálu na transfúzie a ďalších zdravotníckych potrieb. Činnosť im sťažujú aj výpadky dodávok vody a elektriny i málo paliva pre núdzové generátory. Chýbajú im aj špecialisti, ako sú anestéziológovia.
USA a Británia žiadajú koniec konfliktov
Ministri zahraničných vecí Spojených štátov a Británie zo summitu skupiny ekonomicky vyspelých krajín G7 v Japonsku vyzvali na „okamžité ukončenie“ násilia v Sudáne. Podľa ministra zahraničia USA Antonyho Blinkena spojenci „zdieľajú hlboké znepokojenie“ nad bojmi v africkej krajine.
„Všetci naši partneri sú pevne presvedčení o nutnosti okamžitého prímeria a obnovenia rozhovorov,“ vyhlásil podľa agentúry AFP Blinken po stretnutí s britským náprotivkom Jamesom Cleverlym.
„Je tu silné zdieľané znepokojenie, pokiaľ ide o boje, násilie zúriace v Sudáne, hrozbu, ktorú to znamená pre civilistov, pre sudánsky národ a potenciálne aj pre región,“ uviedol ďalej Blinken. Vyzval zároveň znesvárených generálov, aby „dali prednosť mieru, ukončili boje a obnovili rokovania“.
„Sudánci chcú, aby sa vojaci vrátili do kasární. Chcú demokraciu. Chcú vládu vedenú civilistami. Sudán sa musí vrátiť na túto cestu, „povedal tiež Blinken.