Obrovský dopravný systém Starship od spoločnosti SpaceX odštartoval k svojmu prvému testovaciemu letu bez posádky. Krátko nato však vo vzduchu explodoval po tom, čo sa nepodarilo oddelenie nosnej rakety.
SpaceX na twitteri uviedol, že systém postihlo „rýchle neplánované rozloženie“ a že technici budú teraz vyhodnocovať dáta v snahe naplánovať ďalšiu skúšku. Spoločnosť však nehovorí o neúspechu, pretože nosná raketa Super Heavy a kozmická loď Starship sa prvýkrát spoločne vzniesli do vzduchu.
Kým prvý pokus o štart v pondelok (17. 4.) na poslednú chvíľu odvolali pre problém pri plnení paliva, pri štvrtkovom druhom pokuse už plnohodnotný odpočet dobehol do konca, hoci s krátkou prestávkou.
Systém dlhý 120 metrov, ktorý bol najväčším svojho druhu, potom odštartoval z kozmodrómu Boca Chica na juhu amerického štátu Texas. Problém nastal asi po troch minútach, keď sa mal oddeliť jeho nosný stupeň.
„Raketa sa roztočila a potom bum, bola preč,“ opísala udalosť reportérka spravodajskej spoločnosti BBC. Testovací let, ktorý mal trvať asi 90 minút, tak skončil už približne po štyroch minútach. V priamom prenose spoločnosti SpaceX bol napriek tomu počuť jasot zamestnancov.
Pozrite si záznam štartu rakety Starship:
„Starship zažil rýchle neplánované rozloženie pred rozdelením stupňov,“ uviedla americká firma na twitteri. „Pri skúške tohto druhu pramení úspech z toho, čo sa dozvieme. Dnešný test nám pomôže zlepšiť spoľahlivosť,“ dodala.
Starship koncipovali ako systém na opakované použitie, ktorý by mohol v budúcnosti dopraviť človeka na Mesiac a tiež na Mars. Pri testovacom lete mal druhý stupeň obletieť takmer celú Zem a dopadnúť do Tichého oceánu severne od Havajských ostrovov.
Zakladateľ SpaceX Elon Musk predtým uviedol, že by za úspech považoval „čokoľvek, čo nepovedie k zničeniu štartovacej rampy“.
Pôvodne plánovaný pondelkový (17. 4.) štart Starshipu zrušili pre problémy s tlakom na prvom stupni nosnej rakety.
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) si loď Starship vybral na pristátie svojich astronautov na povrchu Mesiaca počas misie Artemis 3, ktorá je oficiálne naplánovaná na rok 2025.
Astronauti sa na Mesiac vydajú v kapsule Orion, ktorá sa následne spojí s novou verziou lode Starship, predtým umiestnenou na obežnej dráhe Mesiaca. Tá potom bude slúžiť ako lunárny pristávací modul.
Téme sa venoval aj redaktor RTVS Štefan Hudec: