Na hlavný obsah

Pre extrémne počasie môžu poisťovne zvýšiť ceny

Viac ako 50 percent nehnuteľností na Slovensku nie je poistených.

Pre extrémne počasie môžu poisťovne zvýšiť ceny
Ilustračná snímka. Foto: Facebook - HaZZ

Na extrémne počasie v čoraz väčšej časti Slovenska môžu poisťovne reagovať zvýšením cien alebo odmietnutím nových zmlúv v najrizikovejších oblastiach. Upozornila na to spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko.

Riziko extrémnych prejavov prírodných živlov na Slovensku bude stúpať. Inštitút environmentálnej politiky (IEP) spracoval spolu s odborníkmi z Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) štúdiu ohrozenia Slovenka klimatickými hrozbami.

Zo zistení vyplynulo, že takmer milión ľudí žije v najvyššom stupni ohrozenia extrémnymi horúčavami. Sucho ohrozuje najviac Žitný ostrov. Naopak, extrémne zrážky a z nich plynúce záplavy najviac ohrozujú okresy Tvrdošín, Snina a Sobrance.

Poisťovne budú na tieto zvýšené riziká reagovať buď zvyšovaním cien poistného, alebo ukončením uzatvárania nových poistných zmlúv v danej oblasti.

„Je pravdepodobné, že časom budú poisťovne pri rizikových oblastiach uplatňovať práve druhé riešenie. Ak máte nehnuteľnosť v rizikovej oblasti, je dôležité uzavrieť si poistnú ochranu čím skôr. V takom prípade poisťovňa môže vypovedať vašu zmluvu až pri splnení zákonných podmienok na podanie výpovede,“ povedal finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Podpoistený majetok

Odborníci odhadujú, že viac ako 50 percent nehnuteľností na Slovensku nie je poistených. Ďalším problémom je podľa spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko podpoistenie pre neaktualizované zmluvy.

Z prieskumu, ktorý si objednala spoločnosť OVB, vyplýva, že 44 percent ľudí by malo záujem o preskúmanie ich poistnej zmluvy, či aj ich majetok je podpoistený. Riziko podpoistenia si uvedomuje 57 percent respondentov.

Poisťovňa môže podľa legislatívy vypovedať zmluvu pri poistení nehnuteľnosti z niekoľkých taxatívnych dôvodov. Patria medzi ne aj zvýšené riziko a časté škodové udalosti.

Poisťovne sa pri uzatváraní zmlúv pýtajú na výskyt povodní, záplav a ďalších živelných udalostí v oblasti za posledných desať rokov. Ak počet škodových udalostí pri konkrétnej nehnuteľnosti následne prekročí istú mieru, môže poisťovňa vypovedať zmluvu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika