Pri pobreží austrálskeho štátu Queensland bola už druhýkrát tento mesiac videná biela veľryba. Uviedol to denník The Guardian, podľa ktorého sa ihneď vynorili otázky, či ide o vráskavca dlhoplutvého pomenovaného Migaloo, ktorého pri východoaustrálskom pobreží nevideli tri roky. Prvýkrát sa tu objavil v roku 1991.
Bielu veľrybu plávajúcu oceánom smerom na sever nakrútil v piatok (16. 6.) turista, ktorý prelietal nad Veľkým bariérovým útesom. Oblasťou každoročne migrujú tisíce vráskavcov z Antarktídy do teplejších vôd, kde sa pária.
This video footage was received by the White Whale Research Center on Friday 16th June from a tourist flying over the Great Barrier Reef in the Whitsunday Islands area. It shows a possible sighting of a white whale heading north.
— Migaloo the Whale (@Migaloo1) June 16, 2023
Could it be #Migaloo ? #Queensland #Australia pic.twitter.com/n8JxEUix4h
Migaloo, jediný známy biely zástupca v populácii vráskavcov vyskytujúcich sa pri východoaustrálskom pobreží, bol prvýkrát videný pri Byron Bay roku 1991, keď mal odhadom asi dva roky. Odvtedy ho v regióne príležitostne pozorovali, naposledy v roku 2020 pri prístave Port Macquarie.
Odber vzoriek tkaniva Migalooa v roku 2004 potvrdil, že jeho chýbajúca pigmentácia je dôsledkom albinizmu. Vláda štátu Queensland dala Migalooa pod zvláštnu ochranu, po strate čipu ale zviera nikto nevidel.
„Zábery naznačujú, že ide o bielu veľrybu, ale nemôžeme to potvrdiť na 100 percent,“ vyhlásila expertka na veľryby Vanessa Pirottaová z Macquarieskej univerzity v Canberre. Podľa nej možno niekedy Migalooa zameniť za veľrybu plávajúcu na chrbte a odhaľujúcu biele brucho alebo veľrybu, ktorá má do veľkej miery biele sfarbenie.
Riaditeľ Projektu Oceania Wally Franklin uviedol, že Migaloo má na chrbte dva charakteristické hrboly a na chvoste unikátne vrúbkovanie.
„V Hervey Bay sme naposledy Migalooa zbadali v roku 1998, keď mal asi deväť rokov. Spieval a my sme tú pieseň nahrali, „uviedol Franklin. Podľa neho je len malá pravdepodobnosť, že by albinizmom trpeli aj potomkovia tohto vráskavca. Tí budú mať okrem jeho génov aj gény matky, píše The Guardian.