Na hlavný obsah

Indická sonda pristála na južnom póle Mesiaca, pre krajinu ide o mimoriadny úspech

Stala sa tak štvrtou krajinou, ktorej sa to podarilo.

Indická sonda pristála na južnom póle Mesiaca, pre krajinu ide o mimoriadny úspech
Muž v Indii oslavuje úspešné pristátie na Mesiaci. Foto: TASR/AP

Indická vesmírna sonda Čandraján-3 (Mesačná loď 3) v stredu úspešne pristála v oblasti južného pólu Mesiaca.

India sa tak stala štvrtou krajinou, ktorej sa podarilo pristáť na Mesiaci. Predtým sa to podarilo Sovietskemu zväzu, Spojeným štátom a Číne. Zároveň je historicky prvou krajinou, ktorej vesmírna sonda pristála na málo preskúmanom mesačnom južnom póle.

Pred niekoľkými dňami sa o to snažili aj Rusi, ich modul Luna-25 však cez víkend po technických problémoch stroskotal na Mesiaci.

Pristávací modul Vikram.
Pristávací modul Vikram.Foto: TASR/AP

Sonda Čandraján-3 s orbitálnym modulom, pristávacím modulom Vikram a lunárnym roverom Pragján odštartovala 14. júla z vesmírneho strediska na ostrove Šríharikóta v Bengálskom zálive.

Ako naznačuje poradové číslo kozmickej lode, ide o tretiu misiu v rámci ambiciózneho indického programu výskumu Mesiaca. Prvú vypustili v roku 2008 a vtedy sa Indom v dôsledku dôkladného pátrania podarilo po prvý raz odhaliť stopy vody v blízkosti povrchu Mesiaca a zistiť, že počas dňa má satelit Zeme síce slabú, ale predsa len atmosféru.

Druhá misia Čandraján-2, ktorá zahŕňala aj orbitálny modul, pristávací modul a lunárny rover, vyštartovala v roku 2019, ale bola úspešná len čiastočne. Jej orbitálny modul stále obieha okolo Mesiaca a skúma ho. Pristávací modul však v dôsledku poruchy brzdového systému na poslednú chvíľu tvrdo pristál a je nefunkčný.

Indický vesmírny program Gaganján (Nebeská loď) má do budúceho roka vyslať na obežnú dráhu Zeme trojdňovú misiu s ľudskou posádkou.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet