Na hlavný obsah

Papierové slamky nemusia byť vhodnejšou alternatívou ako tie plastové. Vedci varujú pred chemikáliami

Sú potenciálne škodlivé pre ľudí, zvieratá aj životné prostredie.

Papierové slamky nemusia byť vhodnejšou alternatívou ako tie plastové. Vedci varujú pred chemikáliami
Ilustračná snímka. Foto: Unsplash

Belgickí vedci varovali, že takzvané „ekologické“ papierové slamky na pitie obsahujú dlhodobé a potenciálne toxické chemikálie. Nemusia tak byť vhodnejšou alternatívou pre životné prostredie v porovnaní s plastovými slamkami. Informovala o tom agentúra DPA.

Vedci uviedli, že v 18 z celkovo 20 značiek papierových slamiek našli dlhotrvajúce „večné chemikálie“. Tie sú potenciálne škodlivé pre ľudí, voľne žijúce zvieratá a životné prostredie.

Viaceré krajiny zakázali predaj plastových výrobkov na jedno použitie vrátane slamiek, pričom ich verzie vyrobené na rastlinnej báze sa stali obľúbenou náhradou.

Problém sú slamky z papiera a bambusu

V rámci prvej analýzy svojho druhu v Európe a iba v druhej na svete výskumníci testovali 39 značiek slamiek na prítomnosť umelých chemikálií známych ako perfluórované a polyfluórované alkylsulfonáty (PFAS).

Látky PFAS sa našli vo väčšine testovaných slamiek a najčastejšie sa vyskytovali v slamkách vyrobených z papiera a bambusu, zistila štúdia publikovaná v časopise Food Additives and Contaminants.

Thimo Groffen, vedec z Antverpskej univerzity, uviedol, že tím výskumníkov chcel zistiť, či sa látky PFAS nachádzajú v slamkách vyrobených z materiálov na rastlinnej báze predávaných v Belgicku po tom, ako sa tieto látky našli v slamkách predávaných v Spojených štátoch.

Pre zdravie človeka nepredstavujú riziko

Vedci testovali slamky na pitie vyrobené z papiera, bambusu, skla, nehrdzavejúcej ocele a plastu, ktoré kúpili najmä v obchodoch, supermarketoch a reštauráciách rýchleho občerstvenia. Väčšina značiek (27 z 39 alebo 69 percent) obsahovala látky PFAS.

Výskumníci skonštatovali, že išlo o nízke koncentrácie a berúc do úvahy, že väčšina ľudí zvyčajne používa slamky iba príležitostne, nepredstavujú pre zdravie človeka vysoké riziko. Zároveň však varovali, látky PFAS môžu zostať v tele mnoho rokov a časom môže dôjsť k nahromadeniu nebezpečnej koncentrácie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet