Volebné miestnosti v niektorých budovách nie sú prispôsobené ľuďom, ktorí majú problém s pohybom. Na to, ako môžu voliči v takom prípade odovzdať hlas, odpovie ďalšia téma Volebnej abecedy – Bariéry vo volebných miestnostiach.
Voliči sa často stretávajú s bariérami už pri vstupe do volebných miestností. V mnohých prípadoch musia zdolať aj niekoľko desiatok schodov.
Ak nie je v budove výťah, komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím odporúča zabezpečiť schody nájazdovou rampou.
Pozrite si volebný manuál RTVS:
Ľudia na invalidnom vozíku môžu mať problém aj s prechodom cez úzke dvere a s pohybom v malých miestnostiach.
Ak budovy, v ktorých sú volebné miestnosti, nebudú napriek odporúčaniam spĺňať kritériá bezbariérovosti, voliči môžu požiadať volebnú komisiu o prenosnú schránku.
„Na takéto účely navrhuje komisárka pre osoby so ZŤP samosprávam to, aby zabezpečili dobrovoľníkov, napríklad z radov študentov, ktorí by mohli byť asistentmi alebo komunikátormi medzi okrskovou komisiou a ľuďmi so ZŤP. Aby v prípade, keď takýto človek príde, mohol požiadať dobrovoľníkov o pomoc,“ uviedla hovorkyňa Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím Elena Koritšánska.
Ak ľudia so zdravotným postihnutím nemôžu prísť do volebnej miestnosti, volebná komisia príde za nimi domov s prenosnou schránkou. O ňu môžu komisiu požiadať aj v deň volieb.