Na hlavný obsah

Zem už nie je pre človeka bezpečná, príliš ju poškodil a znečistil, myslí si to 29 vedcov z ôsmich krajín

Podľa nich sa prekročilo šesť z deviatich planetárnych limitov.

Zem už nie je pre človeka bezpečná, príliš ju poškodil a znečistil, myslí si to 29 vedcov z ôsmich krajín
Ilustračná snímka. Foto: pixabay.com

Poškodzovanie planéty človekom, využívanie prírodných zdrojov a znečistenie urobilo zo Zeme miesto, ktoré už nie je pre človeka bezpečné. Podľa 29 vedcov z ôsmich krajín už bolo prekročených šesť z deviatich takzvaných planetárnych limitov, v niektorých prípadoch výrazne. 

„Krajina sa teraz nachádza mimo pre ľudstvo bezpečný operačný priestor,“ uviedli vedci v štúdii zverejnenej v odbornom časopise Science Advances.

Zmena klímy, odlesňovanie, strata biodiverzity, množstvo syntetických chemických produktov vrátane plastov, horšia dostupnosť pitnej vody a rovnováha kolobehu dusíka už sú za hranou. Miera prekročenia sa navyše zvýšila pri všetkých oblastiach, ktoré sa už predtým označovali za prekročené.

„Krajina je pacient, ktorému sa nedarí dobre,“ uviedol spoluautor štúdie Johan Rockström, riaditeľ Postupimského inštitútu pre výskum vplyvu klímy (PIK). „Nevieme, ako dlho môžeme týmto spôsobom prekračovať zásadné hranice, kým účinky povedú k nezvratným zmenám a poškodeniu,“ dodal.

Čo sú planetárne hranice?

Planetárne hranice, ktoré majú vymedziť bezpečný priestor pre fungovanie ľudstva, sa prvýkrát definovali v roku 2009.

Patrí medzi ne deväť podoblastí, ktorých stav tento rok medzinárodný výskumný tím pod vedením Rockströma a Katherine Richardsonová z Kodanskej univerzity opäť analyzoval. Vedci priznávajú, že limity, ktoré stanovili, sú prísne, aby dali ľuďom ešte čas problémy riešiť.

„Krajinu si môžeme predstaviť ako ľudské telo a planetárne hranice ako formu krvného tlaku. Krvný tlak nad 120 na 80 neznamená, že bezprostredne hrozí infarkt, ale zvyšuje jeho riziko, „povedala Richardsonová agentúre DPA.

Z troch hraníc, ktoré sa podľa vedcov stále ešte nachádzajú v bezpečnom priestore, sa dve – okysľovanie oceánov a zaťaženie aerosólom – pohybujú zlým smerom.

Richardsonová ale poukazuje aj na zlepšujúci sa stav ozónovej vrstvy, ktorá bola v 90. rokoch 20. storočia na zlej strane hranice, teraz sa ale vrátila na tú dobrú. Vďaka medzinárodnej spolupráci na postupnom odstraňovaní chemických látok poškodzujúcich ozónovú vrstvu smeruje k úplnému obnoveniu, cituje štúdiu server CNN.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet