Prvýkrát môže voliť národný parlament takmer 185-tisíc mladých ľudí vo veku od 18 do 21 rokov. Plnoletými sa stali v čase od posledných parlamentných volieb, teda po februári 2020. Niektorí prvovoliči obetovali voľnú sobotu a na voľby dohliadali aj v komisiách.
Andrej, Hana, Adrián a Barbora patria k viac ako 53-tisíc mladým ľuďom, ktorí v sobotu (30. 9.) mohli prísť voliť úplne prvýkrát. Plnoletosť dosiahli až po minuloročných voľbách do samospráv. Tých, ktorých RTVS stretla vo volebných miestnostiach, si nemali problém vybrať, koho budú voliť.
Téme prvovoličov sa venovala redaktorka RTVS Miriam Dobrotová:
„Bude to rozhodujúce aj preto, či sa v budúcnosti rozhodnem ostať na Slovensku, alebo vycestovať do zahraničia, a to nielen na štúdium, ale tam aj následne zostať,“ uviedla prvovolička Hana Cigáňová.
“Rozhodoval som sa aj na základe toho, ktorá strana ponúkne práva rôznym menšinám,“ ozrejmil prvovolič a člen volebnej komisie Andrej.
Zasadli aj do volebných komisií
Najviac prvovoličov, viac ako 30-tisíc, má trvalý pobyt v Prešovskom a v Košickom kraji. Naopak najmenej, len niečo nad 17–tisíc prvovoličov, býva v Trenčianskom či Trnavskom kraji. Niektorí mladí zasadli aj do volebných komisií.
„Rozhodla som sa ísť do volebnej komisie preto, aby som zistila, aké sú voľby, ako vyzerajú, prebiehajú aj z tej druhej strany,“ povedala prvovolička a členka komisie Barbora Gondárová.
Ovplyvniť sa pri rozhodovaní rozhodne nedali. „Je to veľmi rozpoltená doba, ľudia sa hádajú v rodinách. Mladí chcú voliť niečo iné ako staršia generácia,“ uviedol Andrej.
„S tým som sa stretol aj ja, že doma boli rozdielne názory, ako som mal ja. Ale komunikoval som aj so starými rodičmi. Pýtali sa ma, na môj názor a priklonili sa ku mne,“ dodal prvovolič a člen volebnej komisie Adrián Schiller.
“Ľudia sú rôznorodí a takisto aj názory a, samozrejme, nie vždy sa zhodnem so svojím okolím, ale to je na tom to krásne na demokracii, že môžeme žiť všetci spolu,“ spresnila prvovolička a členka komisie Barbora Gondárová.