Tohtoročnú Nobelovu cenu za ekonómiu získala Američanka Claudia Goldinová za prehĺbenie znalostí o uplatnení žien na trhu práce. Je iba treťou ženou, ktorá ocenenie dostane. Oznámila to v pondelok (9. 10.) švédska Kráľovská akadémia vied.
„Pochopenie úlohy žien v pracovnom procese je pre spoločnosť dôležité. Vďaka priekopníckemu výskumu Claudie Goldinovej teraz vieme oveľa viac o základných faktoroch a o tom, ktoré prekážky bude možno potrebné v budúcnosti odstrániť,“ povedal predseda výboru pre udelenie ceny Jakob Svensson.
Podľa vyhlásenia švédskej akadémie 77-ročná Goldinová poskytla prvý ucelený opis zárobkov a účasti žien na trhu práce v priebehu stáročí. Jej výskum odhalil príčiny zmien aj hlavné zdroje pretrvávajúcich rozdielov medzi mužmi a ženami na trhu práce.
Cenu za ekonómiu získala žena zatiaľ iba dvakrát. V roku 2009 to bola Američanka Elinor Ostromová a v roku 2019 Francúzka Esther Duflová, ktorá bola zároveň aj najmladším laureátom tejto ceny.
Nobelova cena za ekonómiu nepatrí medzi pôvodné ceny určené vynálezcom dynamitu Alfredom Nobelom v jeho závete z roku 1895. Udeľuje sa od roku 1968 a absolútnu väčšinu nositeľov ocenení tvoria Američania.
Vlani získala cenu trojica amerických vedcov Ben Bernanke, Douglas Diamond a Philip Dybvig za výskum bánk a finančných kríz, ktorý mal praktický význam pri regulácii finančných trhov a riešení finančných kríz.
Po týždni tak skončilo vyhlasovanie tohtoročných nositeľov prestížnych cien. Postupne zverejnili mená laureátov ocenení za lekárstvo, fyziku, chémiu, literatúru a mier.