Stovky ľudí v sobotu (4.11.) večer protestovali v Jeruzaleme pred rezidenciou izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, informovali tlačové agentúry. Mnoho ľudí v Izraeli pociťuje hnev po tom, ako ozbrojenci z radikálneho palestínskeho hnutia Hamas pred mesiacom nečakane a brutálne zaútočili v izraelských obciach pozdĺž hraníc s Pásmom Gazy.
Protestujúci pri Netanjahuovom dome prelomili policajné zátarasy a ochrancovia poriadku ich zatláčali späť. Ľudia mávali izraelskými vlajkami a kričali „Do väzenia!“.
Agentúra Reuters píše, že v izraelskej spoločnosti opadol prvotný šok z útokov zo 7. októbra, pri ktorých stovky ozbrojencov Hamasu prenikli na izraelské územie, kde zavraždili vyše 1 400 ľudí, hlavne civilistov, a ďalších najmenej 240 odvliekli do Gazy ako rukojemníkov.
Netanjahu doteraz neprijal osobnú zodpovednosť za zlyhanie bezpečnostných zložiek štátu. Časť ľudí začala žiadať, aby tak urobil.
Pri proteste v Tel Avive tisícky ľudí niesli fotografie niektorých rukojemníkov držaných v Gaze. Demonštranti mali plagáty s nápismi „Prepustite rukojemníkov za akúkoľvek cenu“ a kričali „Okamžite ich dostaňte domov“.
Bola medzi nimi tiež Ofri Bibasová-Levyová, ktorej bojovníci Hamasu uniesli brata, štvorročného a desaťmesačného synovca. „Nevieme, kde sú, nevieme, v akých podmienkach ich držia,“ povedala. Dodala, že si robí starosti, či jej malí synovci majú dostatok jedla.
Väčšina Izraelčanov chce rezignáciu premiéra
V reakcii na útoky Hamasu Izrael vedie v Pásme Gazy rozsiahle vojenské operácie, pri ktorých podľa Hamásom ovládaného ministerstva zdravotníctva prišlo o život asi 9 500 ľudí.
Reuters pripomína, že už pred súčasnou vojnou bol Netanjahu politikom, ktorý v krajine vzbudzoval vášne. Čelil obvineniu z podvodu, korupcie a zneužitia dôvery.
Premiér popiera, že by sa dopustil čohokoľvek nezákonného. Presadil tiež reformu, ktorá obmedzuje pozíciu justície a kvôli ktorej sa v krajine pravidelne konali mnohotisícové demonštrácie.
Podľa v sobotu zverejneného prieskumu televízie Channel 13 si 76 percent Izraelčanov myslí, že Netanjahu, ktorý je v úrade premiéra už šiestykrát, by mal rezignovať. Skoro dve tretiny opýtaných uviedli, že v krajine by sa okamžite po skončení vojny s Hamásom mali konať voľby.
Čo sa týka viny za útoky Hamasu, 44 percent ľudí ju pripisuje Netanjahuovi, 33 percent vedenia armády a spravodajských služieb a päť percent ministrovi obrany.