Na hlavný obsah

Vo Vysokých Tatrách sa prepadol obľúbený turistický chodník. Primátor vyhlásil mimoriadnu situáciu

Turistom odporúčajú využívať inú turistickú trasu.

Vo Vysokých Tatrách sa prepadol obľúbený turistický chodník. Primátor vyhlásil mimoriadnu situáciu
Zosuv chodníka v Tatrách. Foto: RTVS

Primátor mesta Vysoké Tatry dnes (8.11.) vyhlásil mimoriadnu situáciu pre prepadnutý turistický chodník z Hrebienka v smere do Studených dolín. Krízový štáb hľadal riešenia situácie.

Turistická trasa z Hrebienka v smere do Studených dolín patrí vo Vysokých Tatrách medzi najfrekventovanejšie. „Je to chodník, ktorý vedie k trom vysokohorským chatám a jednej turistickej útulni,“ informoval námestník riaditeľa Správy TANAP Peter Spitzkopf.

Kolegyňa Ivana Ratkovská sa prihlásila priamo z miesta zosuvu:

„Momentálne je chodník priechodný, aj keď obmedzene. Odtrh je zhruba na 20 metroch, ale od prvého dňa vidíme, že momentálne toho strhnutého stále pribúda,“ priblížil Peter Spitzkopf.

Stav chodníka sa podľa námestníka posudzuje. Stále rozhodujú o tom, či bude nevyhnutné ho uzavrieť úplne alebo čiastočne, alebo či bude priechodný v obmedzenom režime. „Pre turistov to znamená, že pre hendikepovaných a rodiny s deťmi s kočíkmi už momentálne tento chodník nie je,“ upozornil.

Navrhujú, aby ľudia trasu obchádzali spodným zeleným turistickým chodníkom, ktorý vedie od Bilíkovej chaty cez vodopády Studeného potoka na Rainerovu chatu.

Spitzkopf ubezpečil, že okrem vyhodnotenia rizík sa budú zaoberať aj možnou opravou chodníka. Nateraz nie je jasné, či práce stihnú zrealizovať do zimy ani to, v akom budú rozsahu a z akých zdrojov ich budú financovať.

Vyhlásenie mimoriadnej situácie podľa Spitzkopfa riešenie situácie urýchli. „Budeme musieť hľadať spôsoby, ako to opraviť, aspoň aby mohlo byť zabezpečené zásobovanie horských chát a záchrana ľudských životov pri zásahoch HZS,“ skonštatoval.

Chodník pravdepodobne podmylo

Peter Blišťan z Technickej univerzity v Košiciach objasnil, že k zosuvu chodníka došlo pravdepodobne v dôsledku podmytia. „Je to veľmi strmý svah, má sklon asi 70 stupňov, teraz to už drží len silou vôle. Ak bude veľa pršať, je tam štrk, piesok, pôjde to všetko dole. S tímom geodetov a geológov požijeme modernú technológiu, pomocou ktorej vytvoríme 3D model a uvidíme, čo s tým ďalej, odporučíme nejaké riešenia,“ uviedol.

Monitoring svahu v teréne bude podľa neho pomerne náročný. „Jednou z možností je ukotviť časť svahu na krátky čas sieťami alebo citlivo odstrániť niektoré väčšie skaly. V najbližších týždňoch alebo mesiacoch to bude treba sanovať a do budúcna treba priniesť nejaké technické riešenia, aby tu bol nový funkčný chodník s ohľadom na životné prostredie a jeho kapacitu,“ zhodnotil Blišťan.

Ďalší veľký zosuv eviduje správca turistickej infraštruktúry aj na ceste na Sliezsky dom. „Riešime to, zatiaľ ešte neohrozil premávku,“ dodal Spitzkopf.

K zosuvu chodníka z Hrebienka na Rainerovu chatu, ktorý patrí medzi najvyťaženejšie v Tatrách, došlo v dôsledku silných dažďov v nedeľu (5.11.). Momentálne je pohyb na trase obmedzený a priestor je opáskovaný.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny