Na hlavný obsah

Vláda sa zaviazala, že odborné školy skvalitní. Plánuje zaviesť kariérny manažment

Bratislavský kraj chce školákov prilákať do vynovených odborných škôl.

Vláda sa zaviazala, že odborné školy skvalitní. Plánuje zaviesť kariérny manažment
Študent strednej odbornej školy. Foto: RTVS

V Bratislavskom kraji síce majú žiaci väčší záujem o štúdium na stredných odborných školách, no stále to nestačí. Vláda sa v programovom vyhlásení zaväzuje, že odborné školy skvalitní.

Elektrotechnik pre chladiace a klimatické zariadenia, mechanik počítačových sietí, ale aj stolár. To sú odbory, ktoré na jednej zo stredných odborných škôl (SOŠ) v Bratislave žiaci vyhľadávajú najčastejšie.

„Je to odrazom toho, že sme otvorili novú dielňu, nové učebne, centrá odborného vzdelávania, nové technológie, všetko je vynovené,“ povedal riaditeľ SOŠ technológií a remesiel v Bratislave Peter Čordáš.

Na situáciu na stredných odborných školách sa pozrela redaktorka Emília Tóth Lengyelová v relácii Správy RTVS:

Horšie je to v tomto kraji s remeselníkmi. Škola láka žiakov tak, že remeslá prináša priamo do základných škôl.

„Robila som prezentácie, pri ktorých som využila aj našich žiakov z tých vyšších ročníkov. Zafungovalo to veľmi dobre,“ uviedla zástupkyňa riaditeľa pre odborný výcvik Lucia Szkuráková s tým, že začínala s prezentáciou o počte približne 320 žiakov a dnes je na čísle vyše 600.

Bratislavský kraj chce školákov prilákať do vynovených odborných škôl. Opravuje budovy a modernizuje vybavenie.

„Keď mladí ľudia študujú odbory v rámci odborných škôl a potom prídu do praxe, tak sú to dva diametrálne rozdielne svety,“ podotkol bývalý minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Navrhujú štipendium

Študentská rada stredných škôl navrhuje motiváciu v podobe finančnej podpory. „Niektoré odvetvia sú lepšie na východe alebo na západe Slovenska. Ak tam študent chce vycestovať, stojí to veľa peňazí. Preto navrhujeme vytvoriť formu štipendií,“ potvrdil predseda Študentskej rady stredných škôl Viliam Dominik Ďuraš.

Vláda plánuje najbližšie roky zaviesť kariérny manažment. „Aby sa študenti už na stredných školách dokázali učiť niektoré veci, ktoré budú potrebovať v živote. Od toho, ako možno pristúpiť k rokovaniam s budúcim zamestnávateľom, ale aj o mzde a ako si napísať životopis,“ vysvetlil minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).

Riaditelia bojujú s nedostatkom pedagógov. Nevedia nájsť majstra pre odbor murár, alebo stolár. Rovnako im chýbajú aj majstri pre elektrotechnické odbory.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko