Na hlavný obsah

Rakovinou prostaty si prešiel aj herec Horján. Mnohí muži sa hanbia, môžu za to zaplatiť najvyššiu daň

Povedomie šíri kampaň Movember.

Rakovinou prostaty si prešiel aj herec Horján. Mnohí muži sa hanbia, môžu za to zaplatiť najvyššiu daň
Ilustračná fotografia. Foto: RTVS

Na karcinóm prostaty ročne zomiera približne 700 pacientov. Je druhým najčastejším nádorovým ochorením u mužov. Liečiť sa dá v skorom štádiu. Nad 40 rokov lekári odporúčajú preventívne prehliadky, keďže spočiatku môže byť toto ochorenie bez príznakov.

Hercovi Viktorovi Horjánovi zistili lekári rakovinu prostaty v tridsiatich rokoch. Dnes je vyliečený, diagnostikovali ju v skorom štádiu.

„Stalo sa to úplne náhodou, že som na to prišiel. Mňa to začalo bolieť, išiel som k lekárovi a vlastne zistili, že mám rakovinu prostaty,“ povedal herec.

Josef Blažek žije s rakovinou prostaty 25 rokov. Nádej vidí v rýchlom vývoji medicíny.

„Viem, že dnes už sú také lieky, že aj keď mi prestala fungovať tá hormonálna liečba tak ešte mám k dispozícii zo života dosť aby som sa mohol na svet usmievať a ľuďom pomáhať.“ uviedol Blažek.

„Väčšina pacientov dokáže aj s takýmto ochorením žiť aj niekoľko rokov aj mnoho rokov. Čiže je to len otázka tej správnej liečby,“ vysvetlil lekár oddelenia klinickej onkológie NOÚ Michal Chovanec.

Rakovina prostaty je v rannom štádiu vyliečiteľná. Napriek tomu na preventívne prehliadky k urológovi chodí v priemere iba 11 percent mužov.

Rakovine prostaty a jej liečbe sa venovala redaktorka RTVS Natália Dvoranová:

„U karcinómu prostaty sa odporúča preventívne vyšetrenie u urológa po 40. roku života u mužov,“ pripomenul lekár.

„Prehmatá sa prostata, zistí sa, či nie je tvrdá, či nie je veľká. Potom sa urobí vyšetrenie semenníkov a vyšetria sa ultrazvukom obličky a močové cesty. Celé to trvá pomerne krátko bez nejakých bolestí,“ s priebehom vyšetrenia oboznámil prezident Slovenskej urologickej spoločnosti Ivan Minčík.

Movember motivuje k preventívnym prehliadkam

Povedomie šíri aj kampaň Movember. Muži si nechávajú symbolicky narásť fúzy a motivujú druhých k preventívnym prehliadkam.

„Už minulý rok som videl ostatných chalanov z našej fakulty si v novembri nechať rásť fúzik a tento rok som sa rozhodol zapojiť sa aj ja,“ povedal študent podporujúci Movember Andrej Korchňák.

„Veľa ľudí sa ešte bojí alebo hanbí rozprávať o týchto témach. Treba túto stigmu zbúrať,“ zdôraznil študent podporujúci Movember Arnold Kratochvíl.

„Nemajú sa čo hanbiť. V tomto ochorení vždy ide o život lebo je to naozaj ochorenie, ktoré je treba podchytiť včas, treba ho liečiť,“ uviedol Horjan.

Pomáha aj onko-poradňa Ligy proti rakovine. „Ľudia môžu zavolať na bezplatné telefónne číslo, môžu poslať mail a bude sa ich konkrétnemu problému venovať odborník,“ pripomenula výkonná riaditeľka, Liga proti rakovine, o. z. Eva Kováčová

Na linkách sú v prípade potreby k dispozícii aj psychológovia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko