Organizácia Oxfam, britský denník The Guardian, Štokholmský inštitút pre životné prostredie a ďalší odborníci skúmali príčiny a dôsledky nerovnosti v oblasti emisií oxidu uhličitého a neúmerný vplyv bohatých jednotlivcov, ktorých označili za „elitu znečisťovateľov“.
Vedci v štúdii uviedli, že jedno percento najbohatších ľudí zodpovedá za viac emisií uhlíka ako 66 percent najchudobnejších.
Zo štúdie o globálnej klimatickej nerovnosti vyplýva, že táto skupina, ktorú tvorí 77 miliónov ľudí – vrátane miliardárov, milionárov a osôb s platom vyšším ako 140-tisíc amerických dolárov (vyše 128-tisíc eur) ročne – sa v roku 2019 podieľala 16 percentami na všetkých emisiách CO2.
Štúdia tiež hovorí o tom, že hoci jedno percento najbohatších ľudí žije život v klimatických izoláciách. Ich emisie – 5,9 miliardy ton CO2 v roku 2019 – zodpovedajú za obrovské utrpenie. Vedci vypočítali, že takéto množstvo CO2 by stačilo na to, aby v nadchádzajúcich desaťročiach spôsobilo smrť 1,3 milióna ľudí v dôsledku tepla.
Odborníci uviedli, že človeku z dolných 99 percent by trvalo približne 1 500 rokov, kým by vyprodukoval toľko uhlíka ako najbohatší miliardári za rok.