Na hlavný obsah

Pellegrini sa stretol so šéfkou EP Metsolovou: Hovorili o eurovoľbách aj o kritike slovenskej vlády

Predseda parlamentu do Bruselu zavítal po návšteve Poľska.

Pellegrini sa stretol so šéfkou EP Metsolovou: Hovorili o eurovoľbách aj o kritike slovenskej vlády
Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini so šéfkou europarlamentu Robertou Metsolovou. Foto: SITA/Národná rada SR

Snaha zvýšiť účasť občanov SR v eurovoľbách, situácia na Ukrajine, ale aj minulotýždňová rezolúcia europarlamentu kritizujúca slovenskú vládu. To boli témy stretnutia predsedu Národnej rady (NR) SR Petra Pellegriniho so šéfkou Európskeho parlamentu (EP) Robertou Metsolovou. Stretli sa v utorok (23. 1.) večer v Bruseli.

Pellegrini do Bruselu zavítal po návšteve Poľska. Uviedol, že s Metsolovou mal súkromné aj pracovné stretnutie. Začali témou eurovolieb, v ktorých malo Slovensko doteraz opakovane najnižšiu účasť v celej Európskej únii.

„Hovorili sme o tom, ako by mohlo Slovensko účasť v eurovoľbách zvýšiť, aby sme zas nedopadli ako v roku 2019,“ uviedol Pellegrini. Dodal, že treba využiť tohtoročné 20. výročie vstupu Slovenska do EÚ a zdôrazniť prínosy a pozitíva členstva v Únii a tiež v eurozóne pre Slovákov.

Pripomenul, že vláda SR má vo svojom rozpočte vyčlenené peniaze na oslavy tejto dvadsaťročnice. To by tiež mohlo pomôcť presvedčiť Slovákov, aby šli k volebným urnám.

„Pokiaľ nebudeme hovoriť o tom, čo sme v EÚ dosiahli a tiež o tom, čo sa nám na EÚ nepáči a čo by bolo treba do budúcnosti zmeniť tak, aby Únia bola pružnejšia ako teraz a bude mať schopnosť reagovať na výzvy, tak pravdepodobne ten záujem o eurovoľby nezvýšime,“ upozornil.

Napätejší vzťah Slovákov k EÚ

Pellegrini zároveň v rozhovore s Metsolovou skonštatoval, že na Slovensku, podobne ako aj v iných členských krajinách, je vzťah ľudí k EÚ „napätejší“. Pravdepodobne sa o slovo budú viac hlásiť sily, ktoré sú kritickejšie voči Únii alebo členstvo v nej odmietajú. Podľa neho bude preto dôležité zloženie EP po júnových voľbách.

Pellegrini sa v stredu (24. 1.) v Bruseli pracovne stretne aj so šéfom Európskej rady Charlesom Michelom, predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a výkonným podpredsedom EK Marošom Šefčovičom.

Stretnutiu Petra Pellegriniho s Robertou Metsolovou sme sa venovali aj vo večerných Správach RTVS:

Slovensko dostatočne pomáha Ukrajine

Slovensko vo vzťahu k Ukrajine treba hodnotiť podľa činov, a nie podľa politických vyhlásení. Ubezpečil Peter Pellegrini šéfku Európskeho parlamentu Robertu Metsolovú.

Pellegrini priznal, že predsedníčku EP zaujímal skutočný postoj Slovenska k Ukrajine. Odvetil, že každú krajinu treba hodnotiť podľa skutkov, pričom jej pripomenul pokračujúcu humanitárnu aj technickú pomoc Slovenska Ukrajine, pomoc s odmínovaním a tiež zásielky konkrétnej pomoci od ministerstva zdravotníctva.

Dodal, že v stredu (24. 1.) budú o tejto spolupráci hovoriť obšírnejšie na pracovnej schôdzke v Užhorode premiéri SR a Ukrajiny.

„Dôležité sú reálne činy, ktoré SR robí, a menej treba hovoriť o tom, ako sa nejaká strana vyjadruje,“ vysvetlil.

Metsolovej zopakoval, že Slovensko nezastaví súkromné kontrakty vo vojenskej oblasti. Pripomenul, že munícia pre Ukrajinu sa vyrába aj v pološtátnych podnikoch a že sa nebudú rušiť zariadenia na východe Slovenska, kde sa z iniciatívy Nemecka opravuje poškodená ukrajinská vojenská technika.

Upozornil, že vláda SR už nebude posielať Kyjevu žiadnu vojenskú pomoc zo skladov svojich ozbrojených síl. To však podľa neho neznamená, Slovensko sa otáča Ukrajine chrbtom.

O podpore balíka pomoci pre Ukrajinu ešte nerokovali

Na otázku, či Slovensko na budúci týždeň na samite EÚ v Bruseli podporí balík finančnej pomoci pre Ukrajinu, Pellegrini upozornil, že koaličná rada o tom ešte nerokovala. Dodal však, že Slovensko patrí k tým krajinám, ktoré sa chcú uistiť, že suma 50 miliárd pre Ukrajinu sa neminie bez kontroly a že tieto zdroje neskončia v rukách špekulantov.

„Členské štáty musia mať istotu, že ani v nejakom korupčnom systéme sa časť týchto peňazí nesmie stratiť,“ povedal. Spresnil tiež, že premiér Robert Fico (Smer-SD) bude na samite presadzovať, aby zo sumy na pomoc Ukrajine profitovalo aj Slovensko.

Konkrétne by malo ísť o infraštruktúrne projekty na východe Slovenska, ako je diaľnica z Michaloviec po Vyšné Nemecké či vylepšenie železničného prekladiska v Čiernej nad Tisou, čo podľa jeho slov fyzicky priblíži EÚ k Ukrajine.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko