Na hlavný obsah

Slovensko nebude mať o niekoľko rokov kam vyvážať odpadky. Pomôcť môže spaľovňa, obyvatelia dotknutej obce však protestujú

Bratislavská rafinéria chce vybudovať centrum energetického zhodnocovania odpadov.

Slovensko nebude mať o niekoľko rokov kam vyvážať odpadky. Pomôcť môže spaľovňa, obyvatelia dotknutej obce však protestujú
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Slovensko je krajinou skládok. Legálnych aj nelegálnych. Ich súčasná kapacita sa naplní o niekoľko rokov. Bratislavská rafinéria chce vybudovať centrum energetického zhodnocovania odpadov.

Malo by zlikvidovať skoro 316-tisíc ton odpadu ročne. Obyvatelia z okolia sú proti a spísali petíciu. Obávajú sa, že centrum ohrozí zdravie obyvateľov aj podzemné vody.

Aktivisti považujú postavenie nového centra zhodnocovania odpadu za zbytočné. Obávajú sa zhoršenia kvality ovzdušia, ekologických nehôd, zvážania odpadov zo zahraničia aj toho, že centrum ohrozí neďaleké chránené územia.

Petícii proti spaľovni odpadov sa v Správach RTVS venovala redaktorka Natália Krížová:

„Táto spaľovňa sa stretla s nedôverou kvôli tomu, že má spaľovať aj nebezpečný odpad, aj kontaminovaný odpad z envirozáťaží. Čo by bolo určite plusom pre krajinu, keby sme sa zbavili environmentálnych záťaží, ale určite nie na Žitnom ostrove,“ vyhlásila poslankyňa Obecného zastupiteľstva v Rovinke Veronika Basta.

Slovnaft si za projektom stojí

Slovnaft považuje petíciu za príspevok do diskusie, ktorej sa nebráni. Za projektom, ktorý je vo fáze posudzovania, stoja.

„Centrum má okrem iného nahradiť aj existujúcu spaľovňu kalov, ktorú máme v Slovnafte už od 70. rokov minulého storočia. Pre naše budúce centrum sme vybrali modernú sofistikovanú technológiu zhodnocovania odpadu takzvaným fluidným lôžkom. Aj v samotnej Viedni sú tri takéto zariadenia na zhodnocovanie odpadov,“ hovorí Miroslava Schneider z komunikačného oddelenie Slovnaftu.

Centrum zhodnocovania odpadu by chceli vybudovať do konca roka 2029 s odhadovanou investíciou 200 miliónov eur.

„Chceli sme byť nejakým spôsobom zainteresovaní, aby to bolo všetko posúdené tak, ako má byť. A aby boli posúdené aj naše pripomienky a naša blízkosť k Slovnaftu,“ upozorňuje starosta obce Rovinka Tomáš Káčer.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) považuje postavenie nových centier zhodnocovania odpadu za nevyhnutnosť. „Máme informácie o tom, že Slovnaft potrebuje toto zariadenie aj na zneškodňovanie svojich ďalších odpadov. Budeme potrebovať aspoň tri ďalšie takéto spaľovne,“ zdôraznil.

Od 31. januára sa pod petíciu podpísalo vyše dvetisíc ľudí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny