Na opustené družstvo v obci Sikenica – Trhyňa pri Želiezovciach navozili takmer 400 ton odpadu zo zahraničia. Enviropolícia obvinila tri slovenské firmy a ich konateľov. Hrozí im osem rokov väzenia.
Rozdrvené plasty, guma aj vrecia textilu. Toto je presne 383 ton odpadu v areáli bývalého družstva na kraji Sikenice. Kamiónmi z Poľska a Talianska ho navozili za niekoľko dní v roku 2021. Bez toho, aby o tom majiteľ pozemkov vedel. V tom čase pracoval v Prahe.
„Na konci týždňa, keď som prišiel domov, zbadal som, že je otvorená brána a čakal tu jeden pán. Pýtal som sa, že čo sa deje. Odpovedal, že čaká kamióny, že sem dávajú materiál na triedenie. Toto navozili za maximálne dva týždne,“ opísal majiteľ pozemkov bývalého družstva Gabriel Molnár.
Aký trest môžu dostať konatelia firiem, ktorí zvážali odpad zo zahraničia na opustené družstvo zisťovala v reportáži v relácii Správy RTVS z regiónov redaktorka Lucia Hamran Kollárová:
Že je na opustenom družstve nezvyčajný ruch, spozorovali aj obyvatelia. Kamióny sa tam striedali najmä po nociach. „Potom som to oznámil polícii. Zadržali tam aj poľské kamióny, hneď na mieste pri vykládke,“ uviedol starosta obce Sikenica Július Maďar.
„Vyšetrovateľ enviropolície oddelenia Nitra vzniesol obvinenie trom právnickým osobám so sídlom v Rožňave, Palárikove a v Topoľčanoch a štyrom fyzickým osobám za zločin neoprávnené nakladanie s odpadmi spáchaný formou spolupáchateľstva,“ informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.
Problémy pre majiteľa pozemkov
Tým, že odpad na opustenom družstve len tak vysypali, vytvorili vyše tisíckubíkovú nelegálnu skládku. Škoda asi 140-tisíc eur. „Už sa zapchala kanalizácia, všetko. Takže ešte s tým budem mať problémy, ako to celé vyčistiť,“ dodal Molnár.
Časť už stihla zarásť burinou. Takáto skládka je envirozáťažou – do pôdy sa môžu uvoľňovať škodlivé látky. Podobných sú na Slovensku desiatky. Podľa polície k nám odpad dovážajú najmä zo západných krajín. Často ide o organizovaný zločin s vidinou veľkého zisku.
„Pre tých páchateľov je samozrejme výhodnejšie, keď si nechajú zaplatiť za to, že ten odpad dovezú na územie SR, kde sa ho zbavia v nejakom starom priemyselnom areáli. Tie zisky sa pohybujú v stotisícoch až miliónoch eur,“ dodal riaditeľ odboru environmentálnej kriminality Policajného zboru Mário Kern.
Pri odhaľovaní čiernych skládok sú kľúčoví svedkovia. Preto treba nezvyčajný ruch okolo opustených budov hlásiť polícii. Spolupracujú aj s colníkmi, aby podozrivé kamióny odchytávali už na hraniciach.