Na hlavný obsah

Peňažný trest za zastrelenie psov. Za týranie zvierat nie sú dostatočné tresty, hovorí iniciatíva

Podľa iniciatívy sú v okolitých štátoch tvrdé tresty za týranie zvierat bežnou praxou.

Peňažný trest za zastrelenie psov. Za týranie zvierat nie sú dostatočné tresty, hovorí iniciatíva
Na Slovensku sú nedostatočné tresty za týranie zvierat. Foto: RTVS

Tresty za týranie zvierat sú podľa iniciatívy Zvierací ombudsman nedostatočné. Potvrdzujú to podľa nej aj posledné prípady, keď za zastrelenie psov dostali poľovníci peňažný trest.

Prípad sa stal ešte v máji roku 2020 v blízkosti lyžiarskeho strediska Polomka-Bučník v okrese Brezno. K dvom psom, ktoré ušli svojmu majiteľovi a ležali na lúke, prišli dvaja príslušníci poľovníckej stráže. Jeden im bránil z miesta ujsť a druhý na nich opakovane vystrelil a usmrtil ich.

,,Páchatelia uviazali už zastrelené psy o ťažné zariadenie auta a vliekli ich jednoducho po zemi autom do lesa, kde ich vyhodili do rokliny, zahrabali ich lístím a konármi, aby zahladili stopy. V tomto je vážnosť tohto prípadu omnoho väčšia,“ upresnila právnička z iniciatívy Zvierací ombudsman Nikola Ďurčíková.

Nízkym trestom za týranie zvierat sa v Správach RTVS venovala Alžbeta Sujová:

Proti rozsudku Okresného súdu Brezno sa páchatelia odvolali, a tak minulý týždeň o ich treste rozhodoval Krajský súd v Banskej Bystrici.

„Krajský súd v Banskej Bystrici zrušil rozsudok Okresného súdu Brezno zo dňa 11. mája 2023, a to vo výroku o treste u oboch obžalovaných. Odvolací súd sám rozhodol o treste,“ uviedla hovorkyňa Krajského súdu v Banskej Bystrici Nina Uhrovičová.

Nedostatočné peňažné tresty

Obaja obžalovaní nakoniec dostali peňažný trest vo výške tisíc a 200 eur. Podľa odborníkov z organizácie Zvierací ombudsman takýto trest nie je dostatočne odstrašujúci. Takéto tresty nepôsobia pre páchateľov preventívne.

,,Takto nízke tresty považujeme za absolútne neprijateľné. Ide o vážnejšiu formu násilnej kriminality, ktorá nesmie byt vyspelou spoločnosťou akceptovaná a vyžaduje si ráznejšiu formu nesúhlasu zo strany štátnych orgánov,“ zdôraznila Ďurčíková.

,,Špecifikom peňažného trestu je to, že momentom jeho zaplatenia sa hľadí na odsúdeného, akoby odsúdený nebol. To znamená, že odsúdenie má zahladené,“ skonštatovala advokátka Martina Mészáros Bariaková.

Podľa advokátky pritom v prípade týrania zvierat môže súd uložiť aj trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky. ,,Záleží od okolnosti toho konkrétneho prípadu,“ dodala advokátka.

,,Väčšina rozsudkov, ktoré sme analyzovali, tak naozaj bola ukončená buď uložením peňažného trestu, alebo len podmienečného trestu odňatia slobody,“ uviedla právnička.

Podľa iniciatívy Zvierací ombudsman sú v okolitých štátoch tvrdé tresty za týranie zvierat bežnou praxou.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko