Na hlavný obsah

Hlavní kandidáti na post predsedu Európskej komisie sa stretli vo veľkej debate

Kandidáti piatich politických skupín diskutovali o šiestich témach.

Hlavní kandidáti na post predsedu Európskej komisie sa stretli vo veľkej debate
Kandidáti na post predsedu Európskej komisie - zľava Sandro Gozi, Terry Reintkeová, Walter Baier, Ursula von der Leyenová a Nicolas Schmit. Foto: SITA/AP Photo/Geert Vanden Wijngaert

Pozrite si záznam veľkej debaty hlavných kandidátov na post predsedu Európskej komisie. Diskusia, ktorá trvala 105 minút, sa uskutočnila v pléne Európskeho parlamentu v Bruseli. Sledovať ju mohli diváci v celej Európskej únii prostredníctvom verejnoprávnych vysielateľov.

Kandidáti piatich politických skupín diskutovali o šiestich témach – o ekonomike a pracovných miestach, o obrane a bezpečnosti, o klíme a životnom prostredí, o demokracii a líderstve, o migrácii a hraniciach a napokon aj o inováciách a technológiách.

Diskusiu pripravila Európska vysielacia únia (EBU) za prítomnosti šéfky EK Ursuly von der Leyenovej (Európska ľudová strana), eurokomisára pre pracovné záležitosti Nicolasa Schmita (Strana európskych socialistov, spolupredsedníčky frakcie Zelených v EP Terry Reintkeovej, talianskeho europoslanca z liberálnej frakcie Obnovme Európu Sandra Goziho a rakúskeho politika Waltera Baiera (Európska ľavica).

Otázky účastníkom debaty kládli moderátori aj zástupcovia prvovoličov z viacerých členských krajín EÚ, ktorí sa hlásili cez videoprenos alebo priamo zo sály EP. Dlhá debata bola na tému migrácie a ochrany hraníc EÚ.

Migrácia a ochrana hraníc

Reintkeová upozornila, že „toxické debaty“ o migrácii nepomáhajú. Dodala, že populácia v EÚ starne. Treba podľa nej zabrániť chaosu na vonkajších hraniciach Únie, uľahčiť legálnu migráciu a mať celoeurópsky záchranný systém pre migrantov na mori.

Gozi odkázal, že „musíme byť ľudskí pri tragédiách na mori“ a zachraňovať ľudí v núdzi keď treba. Je za kvóty pri riešení migrácie, aby bola možná kontrola nad týmto fenoménom.

Baier vyzval EÚ, aby viac dbala na sociálnu a pracovnú integráciu migrantov. Tvrdí, že je hanba, že EÚ neotvára brány utečencom a popiera právo na individuálne posudzovanie žiadosti o azyl.

Leyenová pripomenula, že za migráciou stoja aj organizované zločinecké skupiny a pašeráci, pričom EÚ by sama mala rozhodovať o tom, kto vstúpi na jej územie a nie „nejakí pašeráci“. Vyslovila sa za legálne možnosti na príchod migrantov a dodala, že v Únii sa 3,7 milióna legálnych migrantov dokázalo integrovať na pracovnom trhu.

Schmit súhlasí s tým, že pašeráci ľudí sú problém, zároveň však kritizuje EÚ, že podpísala dohodu s „diktátorským režimom“ v Tunisku, kde sú imigranti neraz vraždení a bití, zatláčaní do púšte, čo porušuje všetky európske hodnoty.

Moderné technológie, ich prínos a riziká

Poslednou dohodnutou témou spoločnej debaty boli moderné technológie, ich prínos a riziká najmä v prípade umelej inteligencie (AI).

Schmit odkázal, že moderné technológie znamenajú hospodársky rast a sociálny pokrok, ale EÚ zaostáva za konkurentmi. Preto treba viac investícií do zelených technológií, prilákať talenty z celého sveta, povzbudiť inovátorov a startupy. S tým súzvučí budovanie únie kapitálových trhov, ktorá vytvorí potrebné dodatočné zdroje.

Leyenová pripomenula, že eurokomisia opatrne koncipovala zákony o umelej inteligencii, aby pomáhali a neohrozovali. Ocenila, že EÚ je prvá v tejto regulácii na svete, a že dokáže zakročiť voči aplikáciám, ako pri platforme TikTok, ktoré sú škodlivé pre mladých ľudí.

Baier privítal, že EÚ prijala opatrenia ako je zákon o digitálnych službách. Zasadzuje sa za verejnú kontrolu nad veľkými monopolmi, ktoré kontrolujú digitálne trhy a ktoré zberajú osobné údaje. Podľa jeho slov „informácie a komunikácia by mali byť statok, ktorý kontroluje celá spoločnosť“.

Gozi zdieľa obavy mnohých Európanov ohľadom ochrany detí v online prostredí. Zároveň však tvrdí, že EÚ má nové vhodné nástroje ako moderné technológie kontrolovať. Dodal, že aj influenceri, využívajúci tieto technológie, musia byť transparentní, hlavne ak ich niekto platí, aby nerobili niekomu kampaň.

Reintkeová dodala, že v súčasnosti sa veľa Európanov bojí zneužitia údajov, a to aj cezhranične, a preto platformy musia mať zodpovednosť a treba ich postihovať ak šíria nezákonné obsahy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet