Ministerstvo životného prostredia chce zvýšiť svoj dohľad nad Správcom zálohového systému, ako aj kontrolu nad celým systémom. Vyplýva to z novely zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje, ktorú rezort predložil do skráteného medzirezortného pripomienkového konania.
„Zlepšenie kontroly umožní ministerstvu účinnejšie monitorovať a hodnotiť výkonnosť správcu, zabezpečiť dodržiavanie zákonných povinností a prijímať potrebné opatrenia na riešenie prípadných nedostatkov prostredníctvom zástupcov ministerstva v najvyššom riadiacom orgáne Správcu zálohového systému, to jest v správnej rade Správcu zálohového systému,“ vysvetlilo ministerstvo v materiáli.
Novelou sa má zaviesť oprávnenie envirorezortu vymenovať a odvolávať svojich zástupcov do správnej rady správcu. Chce tým posilniť kontrolu a dohľad nad jeho činnosťou. Tiež chce zabezpečiť, aby bola v súlade s národnými environmentálnymi politikami a cieľmi.
„Priame zastúpenie ministerstva môže zlepšiť komunikáciu medzi správcom a ministerstvom, čo môže viesť k rýchlejšiemu a efektívnejšiemu riešeniu problémov a lepšej koordinácii aktivít,“ skonštatoval v materiáli.
Zapojenie do rozhodovacieho procesu
Nominovaní zástupcovia ministerstva by mali byť priamo zapojení do rozhodovacieho procesu správcu. Zvýšenie počtu členov správnej rady prinesie podľa ministerstva širšiu škálu odborných znalostí a skúseností vrátane odborníkov na financie, audit, právo a environmentálne otázky.
Priblížilo, že odborníci môžu prispieť k lepšiemu monitorovaniu a riadeniu finančných tokov. Toto opatrenie má takisto prispieť k zvýšeniu transparentnosti a zodpovednosti správcu zálohovania voči verejnosti a štátnym orgánom.
„Priame zapojenie ministerstva môže urýchliť aj proces implementácie nových legislatívnych a regulačných zmien, ktoré sú potrebné na zlepšenie fungovania zálohového systému,“ uviedlo v návrhu.
Transparentné a efektívne využitie financií
Envirorezort chce zároveň obmedziť maximálnu výšku príjmov z nevyplatených záloh, s ktorou môže správca nakladať. A to na 20 percent za predchádzajúci kalendárny rok. To má podľa neho zabezpečiť posilnenie transparentnosti a efektívnosti využívania financií.
„Obmedzením výšky nakladania s príjmami z nevyplatených záloh sa zabezpečuje, že tieto prostriedky sú využívané primárne na účely, ktoré sú v súlade s verejným záujmom a účelom zálohového systému,“ skonštatovalo ministerstvo.
Novela má taktiež zaviesť oprávnenie ministerstva meniť zakladajúce dokumenty správcu. „Toto opatrenie je nevyhnutné na zabezpečenie, aby zakladajúce dokumenty správcu reflektovali aktuálne potreby a ciele zálohového systému, ako aj legislatívne zmeny a environmentálne požiadavky,“ tvrdí ministerstvo.
Zároveň umožňuje ministerstvu efektívnejšie reagovať na problémy a nezrovnalosti v činnosti správcu. Tým sa podľa rezortu posilní jeho kontrolná a riadiaca funkcia.
Hroziace hospodárske škody
Envirorezort predložil novelu do skráteného legislatívneho konania pre hroziace hospodárske škody v dôsledku uplatnenia sankčných článkov Smernice Európskeho parlamentu a Rady.
Smernica ustanovuje limity pre vyzbieranie určitého percenta zálohových obalov v roku 2025 a takisto v roku 2030. „Netransparentným a neefektívnym hospodárením správcu záloh nedôjde k udržaniu a ku kontinuite plnenia cieľov, ktoré pre SR ustanovuje smernica, a tým dôjde k uplatneniu sankčných postihov a značným hospodárskym škodám,“ uviedlo ministerstvo.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) poukazoval v minulosti na to, že systém bude monopolom a štát nad ním nebude mať kontrolu.
Po prijatí zmien by sa mal systém podľa Tarabu dostať pod veľmi rýchlu, účinnú, efektívnu a transparentnú kontrolu štátu. „Ak tu má niekto monopol, cez ktorý preteká viac ako 100 miliónov eur, tak štát bude mať jasný prehľad o tom, čo sa vnútri deje,“ poznamenal Taraba.
Správca podľa neho nielen recykluje, ale aj určuje, kto môže na Slovensku predávať, a to považuje na systéme za citlivé. Taktiež podotkol, že systém zálohovania je deficitný.