Na hlavný obsah

Koronavírus v počte obetí vlani prekonala iná infekčná choroba. V minulosti na ňu zomrelo veľa známych osobností

U nás sa proti nej od roku 2012 neočkuje.

Koronavírus v počte obetí vlani prekonala iná infekčná choroba. V minulosti na ňu zomrelo veľa známych osobností
Na snímke lekárka počúva stetoskopom čistotu pľúc detského pacienta. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Tuberkulóza je opäť najsmrteľnejším infekčným ochorením na svete. Tvrdí to Svetová zdravotnícka organizácia, podľa ktorej bolo ochorenie vlani diagnostikované viac ako ôsmim miliónom nových pacientov.

Podľa WHO ide o najvyšší počet od roku 1995, keď začala s globálnym monitoringom tohto bakteriálneho ochorenia.

Franz Kafka, Emily Brontëová, Anton Pavlovič Čechov, Frederic Chopen aj George Orwell. Toto sú len niektoré známe mená, z dlhého radu ľudí, ktorí zomreli na tuberkulózu v minulosti.

V 19. a 20. storočí bola jednou z najčastejších príčin úmrtia. Tomuto bakteriálnemu ochoreniu, ktoré väčšinou napáda pľúca ale aj ďalšie orgány, podľahli milióny ľudí. Epidémiu tuberkulózy pomohol zastaviť až objav antibiotík.

Regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu a pneumológ Hans Henri Kluge povedal, že turberkulóze sa dá predchádzať, je liečiteľná a vyliečiteľná. Napriek tomu však na ňu len v Európe ochorie každoročne 230-tisíc ľudí.

A ich počet na starom kontinente aj vo svete neustále rastie. Podľa WHO tuberkulóza vlani „prekonala“ aj covid-19 a stala sa infekčnou chorobou, ktorej podľahlo najviac ľudí.

„Kým sa nepodarí toto ochorenie držať pod kontrolou a vyliečiť každého jedného, tak pokým budeme mať čo len jedného chorého, tak prenos na iných je vždy možný. Vieme, že jeden chorý človek dokáže nakaziť v priemere desať ďalších,“ vysvetľuje expert WHO v oblasti tuberkulózy Ivan Solovič.

U nás sa proti nej neočkuje

Solovič hovorí, že na Slovensku ochorie na tuberkulózu ročne asi 220 ľudí. Od roku 2012 sa u nás proti nej neočkuje, lebo vakcína sa používa iba v oblastiach, kde na 100 ľudí pripadá 10 infikovaných. U nás máme štyroch nakazených na 100 obyvateľov.

„Je to klasická sociálna choroba. Postihuje hlavne ľudí, ktorí žijú v nie dobrých životných podmienkach a majú oslabenú imunitu. Po vojnách patrila tuberkulóza k tých chorobám, ktoré mali výrazný nárast,“ dodáva Solovič.

Aj to je dôvod prečo sa šíri v chudobnejších častiach sveta, teda v juhovýchodnej Ázii, Afrike a v západnom Tichomorí. Na Indiu, Indonéziu, Čínu, Filipíny a Pakistan pripadá viac ako polovica všetkých prípadov na svete.

WHO tvrdí, že objem peňazí na prevenciu a liečbu tuberkulózy sa vlani znížil a zostáva hlboko pod cieľovou sumou. Podobná situácia je vo výskume, čo má vplyv na vývoj novej diagnostiky, liekov a vakcín.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet