Uplynulý týždeň sa ukázalo, že vládna koalícia môže mať problém so schvaľovaním zákonov v parlamente. Traja nezaradení poslanci, ktorí pôvodne hovorili, že vládu podporujú, odmietli hlasovať. Parlament bol niekoľkokrát zablokovaný.
Ak poslanci okolo Rudolfa Huliaka (nezaradený) nedostanú, čo požadujú, budúca podpora zákonov môže byť podľa nich náročnejšia. „Nikto nemá záujem s nami rokovať ako s koaličným partnerom. Očakávame, že si niekto skutočne s nami sadne,“ vyhlásil poslanec Huliak.
Koaličnej kríze a požiadavkám poslancov okolo Rudolfa Huliaka z pohľadu expertov a bývalých politikov venoval v reportáži v Aktuálne :24 redaktor Jakub Horáček:
Hoci nezaradení poslanci okolo Rudolfa Huliaka aj po odchode z poslaneckého klubu SNS deklarovali podporu vládnej koalícii, najprv blokovali schvaľovanie vládnych zákonov, neskôr z bojkotu ustúpili pri hlasovaní o školskom balíku. Vládna koalícia prijímala zvyšné body len s krehkou väčšinou. Opozícia hovorila o vládnej kríze a rozpade koalície v priamom prenose.
„Veľmi som zvedavý, že ako sa to dlhodobo vyrieši, pretože so ‚sedemdesiatšestkou‘ sa nedá vládnuť,“ povedal predseda PS a poslanec Michal Šimečka.
Podľa politických komentátorov pôjde o vládnu krízu až vtedy, keď parlament nebude dlhodobo schopný prijímať návrhy zákonov, ktoré predkladá vláda.
„Môžeme hovoriť o situácii, ktorá vytvára predpoklad na vznik krízy. Videli sme včera, že sa našlo relatívne rýchle riešenie po tom dni, keď v podstate NR SR bola zablokovaná a nedá sa vylúčiť, že v budúcnosti bude vládna koalícia hľadať rôzne spôsoby ako sfunkčniť parlament,“ skonštatoval politológ Erik Láštic.
„Veľmi to pripomína situáciu spred 20 rokov počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu, ktorá fungovala s podporou nezávislých poslancov, ktorí pôvodne prišli do parlamentu na kandidátkach opozičných strán. Dodnes sa špekuluje, čím boli títo poslanci motivovaní,“ uviedol politológ Miroslav Řádek.
Chcú ministerstvo
Poslanci Rudolf Huliak, Pavel Ľupták a Ivan Ševčík (všetci nezaradení) si nárokujú na jedno ministerstvo. Podľa nich im predseda národniarov Andrej Danko (SNS) pred voľbami sľúbil envirorezort. Bývalí politici hovoria, že pre budúce fungovanie koalície, je dôležité, aby sa koaliční lídri s nezaradenými poslancami dohodli.
„Túto požiadavku považujem nielen ja, ale aj mnohí, za primeranú. Pretože Rudolf Huliak bol nominovaný na post ministra životného prostredia, ale odmietnutý vtedajšou prezidentkou Čaputovou, to znamená, že nejde o nejaký výmysel,“ podotkol bývalý predseda KDH Ján Figeľ.
„Ak im dá ministerstvo, pohnevá sa s Dankom. Na druhej strane, ak počítate počty poslancov SNS, sedem poslancov má tri ministerstvá a traja chcú jedno ministerstvo uchmatnúť. Keď porovnávame jeho hlasy a krúžky, dostal okolo 60-tisíc. To znamená bez týchto hlasov by fakticky SNS nebolo v parlamente,“ pripomenul bývalý predseda Most-Híd Béla Bugár.
Ján Figeľ a Béla Bugár sa zhodujú, že napätie v koalícii musí vyriešiť premiér Robert Fico (Smer-SD). „On je najvplyvnejší on môže niektoré veci medzi nimi posúdiť. Z krízy sa dá ísť aj hore, teda do riešenia. Ale ak nie, tak sa to bude kvasiť, prehlbovať a môže táto vláda predčasne skončiť,“ myslí si Figeľ.
„Nejakým spôsobom sa musia dohodnúť. Nemyslím si, že najlepší spôsob je takýmto vydieraním vynútiť niečo. Oveľa lepšie je si sadnúť,“ dodal Bugár.
Predseda vlády Robert Fico tvrdí, že s poslancami okolo Rudolfa Huliaka komunikuje o možnosti, že na koaličné rady bude chodiť ich zástupca.