Opatrenia, ktoré schválil parlament na odstránenie segregácie v školách, ju naopak prehlbujú. Tvrdí to časť občianskych združení, ktoré sa venujú Rómom. Za to, že vyčleňovanie rómskych detí Slovensko dostatočne nerieši, nám hrozí pokuta z Európskej komisie.
Vyčleňovanie detí v praxi znamená aj to, ak sa rómski žiaci učia oddelene na poschodí školy, alebo majú vyučovanie poobede. Nežná revolúcia v školstve, teda 89 zmien, ktoré schválil parlament, majú zabrániť vyčleňovaniu rómskych detí v školách.
„Zákaz dvojzmennej prevádzky, aby sme urobili ešte väčší tlak na tie lokality, kde dvojzmenná prevádzka prebieha. V zákone sme prijali veľmi prísne pravidlá v oblasti vzniku národnostného školstva, s vyučovaním jazyka rómskeho,“ vyhlásil minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).
Občianske združenie EduRoma tvrdí, že novela pod rúškom národnostného školstva legalizuje segregáciu detí. Za problematický považuje zákaz dvojzmennej prevádzky, ktorej zrušenie sa nevyrieši len zväčšením kapacít škôl. Výhrady majú aj k ľahšiemu zakladaniu národnostných škôl.
„V mene jazykového vzdelávania tie deti budete môcť oficiálne oddeliť od ostatných detí. V mene jazykového vzdelávania ich môžete segregovať, nikto vám na to nič nepovie,“ upozorňuje pedagóg a zakladateľ O.Z. EduRoma Vlado Rafael.
„Nemala by sa nahrádzať desegregácia spôsobom, že budeme robiť národnostné školy. Pokiaľ viem, je to pilot a idem vyskúšať. A uvidíme, čo nám to prinesie,“ uviedol splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Alexander Daško.
Slovensko čelí kvôli tomu, že nesystémovo rieši vyčleňovanie rómskych detí v školách, európskej žalobe. Európska komisia sa odvolávala na to, že 65 percent rómskych žiakov do 15 rokov navštevuje školy, v ktorých sú všetci alebo väčšina žiakov Rómovia.
Diskriminácii na školách sa v Správach venovala redaktorka Emília Tóth Lengyelová:
V zahraničí je to normálne
Ide o najvyššiu segregáciu v celej Únii. Ministerstvo školstva tvrdí, že konanie na súdnom dvore nie je ukončené.
„Došlo k ukončeniu zatiaľ písomnej časti tohto konania. O ďalšom postupe nemáme v súčasnosti ďalšie informácie,“ píše rezort školstva v písomnom stanovisku.
Či tieto opatrenia budú stačiť na to, aby sme sa vyhli pokutám, zatiaľ nevedno. „Dané opatrenia sa posúdia, až následne sa vie Európska komisia vyjadriť, či sú dostatočné k tomu, aby konanie skončilo,“ skonštatovala hovorkyňa Zastúpenia EK na Slovensku Ingrid Ludviková.
„Nebude stačiť k tomu prijať len legislatívu. Európsky parlament prijal rezolúciu, ktorá jasne hovorí, že žiadne dieťa v Európskej únii nemôže vyrastať tak, aby nedostalo od vzdelávacieho systému predpoklady na to, aby sa uplatnilo na pracovnom trhu,“ upozorňuje bývalý poslanec Európskeho parlamentu Peter Pollák.
„Urobil som okrúhly stôl, som veľmi otvorený tomu, aby sme diskutovali,“ tvrdí Drucker.
Podľa bývalej riaditeľky základnej školy v Bystranoch, ktorú navštevujú prevažne rómski žiaci, sa musí zmeniť aj zmýšľanie v spoločnosti, len opatrenia nestačia.
„Toto bude ešte dlho trvať, aby aj rodičia nerómskych detí pochopili, že by to malo byť normálne, a vo svete to aj normálne je, že sa vzdelávajú v jednej triede spoločne deti rôznych národností,“ hovorí vedúca oddelenia školstva Mestského úradu Spišská Nová Ves a bývalá riaditeľka ZŠ Bystrany Júlia Čurilová.
Európska komisia na problém segregácie v slovenských školách upozorňuje od roku 2015.