Na hlavný obsah

Pomohla im novela Trestného zákona: Bývalí vlastníci kultúrnej pamiatky už nemusia čeliť súdu

Hrozí však, že o unikátnu pamiatku Slovensko príde.

Pomohla im novela Trestného zákona: Bývalí vlastníci kultúrnej pamiatky už nemusia čeliť súdu
Sušiareň liečivých bylín sušiareň v Hanušovciach nad Topľou. Foto: STVR

Bývalí vlastníci sušiarne liečivých bylín v Hanušovciach nad Topľou už nemusia čeliť súdu. Prokuratúra ich vinila z poškodenia národnej kultúrnej pamiatky. Vďaka novele Trestného zákona však už nejde o trestný čin. Potvrdil to Okresný súd vo Vranove nad Topľou. Na súde už nevypovedal ani predvolaný svedok, napriek tomu, že sa dostavil.

Sušiareň z 30. rokov minulého storočia je jedinou svojho druhu na Slovensku. Za jej poškodenie stáli bývalí vlastníci pred súdom. Najprv prišla o strechu, neskôr polícia zasiahla pri pokuse o jej rozobratie. Všetko zmenila novela Trestného zákona. Po novom už nejde o trestný čin.

„Pre trestnosť tohto stíhaného skutku sa vyžaduje, aby bola spôsobená škoda značná, teda škoda 250-tisíc eur. V danom prípade však bola spôsobená škoda necelých 30-tisíc eur. Toto rozhodnutie súdu považujeme za zákonné,“ povedala prokurátorka Okresnej prokuratúry vo Vranove nad Topľou.

Súdu s bývalými majiteľmi sušiarne liečivých bylín v Hanušovciach nad Topľou sa v reportáži v Správach venoval redaktor Robert Latta:

O prípadnom priestupku a výške pokuty rozhodne krajský pamiatkový úrad. Osud samotnej sušiarne je pritom otázny. Je v zlom stave a vystavená vplyvom počasia. Pred niekoľkými rokmi ju ešte chcelo zachrániť občianske združenie.

„Dokonca sme mali aj pripravené materiály, rezivo historické na jej obnovu. Žiaľ, medzičasom došlo k tak výraznej degradácii, že v podstate to bolo akoby nad naše sily,“ uviedol historik, bývalý podpredseda OZ Vegetabil Ondrej Glod.

Pamiatke dochádza čas

Dnes je už jej vlastníkom štát. Okresný úrad ju ako správca najprv pred asi rokom a pol ponúkol rezortu kultúry, no neobstál. Neskôr vyhlásil ponukové konanie.

„Pre štátne rozpočtové a štátne príspevkové organizácie. Bohužiaľ, to ponukové konanie bolo taktiež neúspešné, keďže o túto pamiatku, alebo o jeho správu, sa neprihlásil žiaden záujemca,“ pokračoval zástupca riaditeľa Krajského pamiatkového úradu Prešov Jozef Zajac.

Okresný úrad zvažuje, že ponuku vyhlási opäť. Samotnej pamiatke však dochádza čas. „Je zrejme odsúdená na zánik, keďže jej konštrukcie už v terajšej dobe nie je možné nijakým spôsobom obnoviť,“ zhodnotil Zajac.

„Vlastne strácame jedinú a jedinečnú národnú kultúrnu pamiatku technického charakteru, ktorá prezentovala spôsob sušenia liečivých rastlín v prvej polovici 20. storočia,“ dodal Zajac.

Konečné slovo tak bude mať krajský pamiatkový úrad. Ten môže dať pokutu až do 200-tisíc eur.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny