Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Nemeckí vedci údajne zistili príčinu vzniku krvných zrazenín po očkovaní

Francúzsko odporúča AstruZenecu len pre ľudí nad 55 rokov.

Nemeckí vedci údajne zistili príčinu vzniku krvných zrazenín po očkovaní
Farmaceutka pripravuje ampulku s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca. Foto: TASR/AP

Nemeckí vedci z Greifswaldskej univerzity údajne zistili príčinu vzniku krvných zrazenín v mozgu, ktoré sa objavili u niektorých ľudí zaočkovaných proti koronavírusu vakcínou od firmy AstraZeneca. Táto očkovacia látka podľa nich spúšťa u niektorých ľudí v organizme obrannú reakciu, typickú pri hojení rán. Informovali o tom v piatok (19. 3.) týždenník Focus a stanica NDR.

Výskumníci na základe analýz vzoriek krvi šiestich pacientov s trombózou zistili, že po podaní očkovacej látky sa u niektorých spustil mechanizmus, ktorý aktivuje tvorbu krvných doštičiek, čo sa zvyčajne deje iba pri hojení krvácajúcej rany. To môže následne viesť k vytvoreniu zrazenín v mozgu.

Na výskume spolupracovali vedci z Greifswaldu s Inštitútom Paula Ehrlicha, ktorý je v Nemecku zodpovedný za schvaľovanie a kontrolu očkovacích látok, ako aj s lekármi z Rakúska. V Rakúsku zomrela po očkovaní vakcínou od AstraZenecy zdravotná sestra; jej úmrtie však podľa výsledkov pitvy nesúviselo s očkovaním.

Keďže je možné spomínaný mechanizmus jednoznačne identifikovať, bolo by podľa vedcov možné vyvinúť účinnú látku, ktorá by vzniku zrazenín zabránila. Nebude ju však možné podávať preventívne, ale až vtedy, keď krvné zrazeniny vzniknú.

Zistenia vedcov z Greifswaldu zatiaľ nepreverovali nezávislí experti ani neboli zverejnené v odbornom časopise.

Francúzsko odporúča AstruZenecu pre ľudí nad 55 rokov

Francúzsky nezávislý úrad nad zdravotnou starostlivosťou (HAS) v piatok odporučil, aby vakcínu proti chorobe COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca dostávali iba ľudia vo veku viac ako 55 rokov.

HAS uviedol, že jeho odporúčanie sa zakladá na fakte, že správy o krvných zrazeninách, ktoré viedli k pozastaveniu očkovania vakcínou AstraZeneca vo Francúzsku i ďalších európskych krajinách, sa vyskytli iba u osôb mladších ako 55 rokov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet