Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Kurz ponúkol Bidenovi a Putinovi ako miesto samitu Rakúsko

Uviedol, že je v kontakte s americkou aj ruskou stranou.

Kurz ponúkol Bidenovi a Putinovi ako miesto samitu Rakúsko
Odstupujúci rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Foto: TASR/AP

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz ponúkol svoju krajinu za dejisko potenciálneho samitu amerického prezidenta Joea Bidena s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. V sobotu (17. 4.) o tom informovala agentúra DPA.

„Už sme v kontakte s ruskou i americkou stranu, pre prípad, že by skutočne malo dôjsť k takémuto stretnutiu,“ povedal Kurz v rozhovore pre podcast nemeckého novinára Gabora Steingarta s názvom Morning Briefing.

Biden v utorok (13. 4.) telefonoval s Putinom a navrhol mu, aby sa v blízkej budúcnosti spoločne stretli na území nejakej tretej krajiny, a to najlepšie európskej a v lete. Kurz uviedol, že jeho úlohu na prípadnom stretnutí netreba preceňovať, keďže by nebol mediátorom. „Tradične sme vždy mali dobrý kontakt s východom. Sme neutrálni, a teda možno aj vítaní partneri pre Rusko,“ dodal.

Ochotu usporiadať prípadný summit Bidena s Putinom už pred Rakúskom deklarovalo aj Fínsko či Česko. Podľa informácií DPA prejavilo najnovšie ochotu zhostiť sa úlohy organizátora aj Švajčiarsko. Tamojšie ministerstvo zahraničných vecí sa však k tejto správe oficiálne nevyjadrilo a uviedlo len, že je v takýchto prípadoch vždy pripravené pomôcť.

Agentúra DPA pripomína, že vo fínskom hlavnom meste  Helsinki sa v roku 2018 uskutočnil summit predošlého amerického prezidenta Donalda Trumpa s Putinom. Praha zase bola v roku 2010 dejiskom vtedajšieho amerického a ruského prezidenta – Baracka Obamu a Dmitrija Medvedeva.

Ohrozili samit sankcie?

Nateraz je však nejasné či Putin pozvanie na stretnutie vôbec prijme, uvádza DPA. Krátko po tomto Bidenovom návrhu totiž uvalil Washington vo štvrtok (15. 4.) na Moskvu nové ekonomické sankcie. Washington obviňuje Kremeľ zo zasahovania do volieb, sankcie sú tiež odvetou za kybernetický útok na americké inštitúcie a ďalšie nepriateľské aktivity. USA tiež nariadili vyhostenie desiatich ruských diplomatov.

Moskva na tieto kroky reagovala odvetnými opatreniami a oznámila, že nariadi desiatim diplomatom Spojených štátov, aby opustili Rusko. Rusko zároveň zakázalo vstup do krajiny šiestim predstaviteľom Bidenovej administratívy a dvom bývalým štátnym zástupcom.

Kurz sa tiež vyjadril k aktuálne napätej situácii medzi Ruskom a Ukrajinou a hromadeniu ruských vojsk na ich spoločnej hranici. Rakúsky kancelár povedal, že neprijíma vyjadrenie ruskej strany, že pohyby vojakov na hraniciach s Ukrajinou sú súčasťou bežného vojenského cvičenia. Dodal, že „humanitárna situácia je (tam) mimoriadne zlá“ a akákoľvek väčšia konfrontácia na kontaktnej línii by ju len zhoršila.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet