Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Pridalo sa aj Rumunsko. Vyhostí ruského diplomata

Ďalšia krajina vyjadrila solidaritu s Českou republikou.

Pridalo sa aj Rumunsko. Vyhostí ruského diplomata
Policajt kráča okolo posteru, ktorí umiestnili demonštranti na bráne ruského veľvyslanectva v Prahe. Foto: TASR/AP

Rumunsko vyhostí jedného ruského diplomata na znak solidarity s Českou republikou, ktorá sa dostala do sporu s Moskvou v súvislosti s výbuchom muničného skladu vo Vrběticiach v roku 2014. Oznámilo to v pondelok (26. 4.) rumunské ministerstvo zahraničných vecí, z ktorého vyhlásenia citovala agentúra AFP.

Rumunský rezort uviedol, že zástupca ruského vojenského atašé Alexej Gričajev bude v Rumunsku vyhlásený za nežiaducu osobu, a to „vzhľadom na jeho aktivity a činnosť, ktoré sú v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch“.

Diplomatickú roztržku medzi Českom a Ruskom spustilo oznámenie zo soboty 17. apríla, že výbuch muničného skladu vo Vrběticiach v roku 2014 spôsobili agenti ruskej vojenskej rozviedky. Česko následne vyhostilo 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, na čo Rusko odpovedalo vyhostením 20 zamestnancov ambasády ČR v Moskve.

Česká strana na tento krok reagovala ultimátom, v ktorom vyzvala Moskvu, aby 20 vyhostených českých diplomatov prijala späť. Moskva však na túto požiadavku nereagovala. Následne česká vláda rozhodla o ďalšom znížení počtu pracovníkov na veľvyslanectve Ruskej federácie v Prahe tak, aby zodpovedal súčasnému stavu na veľvyslanectve ČR v Moskve. Moskva bude mať čas na stiahnutie svojich zamestnancov do konca mája.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v piatok (23. 4.) oznámilo, že počet členov ruského veľvyslanectva v Prahe a českej ambasády v Moskve sa do 31. mája zníži na zhodne sedem diplomatov, 25 technických pracovníkov a 19 miestnych zamestnancov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet