Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Nechal som sa zaočkovať Sputnikom V, priznal Putin. Povinnú vakcináciu odmieta

V krajine sa nechalo zaočkovať vyše 20 miliónov ľudí.

Nechal som sa zaočkovať Sputnikom V, priznal Putin. Povinnú vakcináciu odmieta
Ruský prezident Vladimir Putin počas každoročného televízneho programu odpovedá na otázky občanov v Moskve. Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu (30. 6.) vyhlásil, že je proti povinnému očkovaniu proti covidu vo svojej krajine. Zároveň odhalil, že začiatkom tohto roka ho zaočkovali domácou vakcínou Sputnik V. Uviedol to počas každoročného televízneho programu s názvom „Priama linka s Vladimirom Putinom“, v ktorom odpovedá na otázky verejnosti.

„Raz som už povedal, ak si na to pamätáte, že nepodporujem povinné očkovanie. A naďalej mám rovnaký názor,“ zdôraznil podľa agentúry TASS Putin.

K očkovaniu vakcínou Sputnik V uviedol: „Pokiaľ ide o mňa, keď som to urobil, a bolo to vo februári, v skutočnosti boli v obehu dve (vakcíny) – EpiVacCorona z výskumného centra VECTOR v Novosibirsku a Sputnik V, ako viete. Obe sú dobré. Vychádzal som z toho, že musím byť chránený čo najdlhšie, a rozhodol som sa, že si dám Sputnik V,“ uviedol Putin.

Šéf Kremľa poznamenal, že približne 23 miliónov Rusov sa už nechalo zaočkovať proti covidu. „Vďaka Bohu v Rusku po očkovaní neboli hlásené nijaké tragické situácie, ako napríklad po použití (vakcín od spoločností) AstraZeneca alebo Pfizer,“ doplnil Putin.

Incident v Čiernom mori

Putin tiež konštatoval, že ak by Rusko pri nedávnom incidente pri Kryme bolo potopilo britský torpédoborec, tretia svetová vojna by sa aj tak nezačala.

„Povedali ste, že svet sa pohyboval na pokraji svetovej vojny. Nie, samozrejme, že nie. Aj keby sme túto loď boli potopili, stále je ťažké si predstaviť, že by to svet postavilo na pokraj tretej svetovej vojny, keďže tí, ktorí to robia, vedia, že z tejto vojny nemôžu vyjsť víťazne,“ uviedol podľa agentúry TASS ruský prezident.

Putin poznamenal, že počas minulotýždňového incidentu v Čiernom mori operovalo synchronizovane s britským torpédoborcom americké prieskumné lietadlo. Podľa jeho slov bolo zjavnou úlohou lietadla sledovať reakciu ruskej armády na britský torpédoborec, ale Moskva si bola vedomá zámerov Spojených štátov a podľa toho reagovala, aby zabránila odhaleniu citlivých údajov.

Pokračovanie po roku

Ako pripomenula agentúra AP, Moskva tvrdí, že minulý týždeň v stredu (23. 6.) jedna z jej vojnových lodí vystrelila varovné výstrely a vojenské lietadlo zhodilo bomby v smere plavby britského torpédoborca Defender, aby ho vytlačili z oblasti blízko Krymského polostrova, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014. Británia poprela tvrdenie Moskvy s tým, že varovné výstrely neboli vystrelené a že torpédoborec sa plavil v ukrajinských vodách. Spojené kráľovstvo, rovnako ako väčšina sveta, uznáva Krym ako súčasť Ukrajiny, poznamenala AP.

Rusko incident s torpédoborcom odsúdilo ako provokáciu a varovalo, že nabudúce by mohlo vystreliť a zasiahnuť „dotieravé“ vojnové lode, ak sa opäť pokúsia otestovať ruské vojenské odhodlanie, dodala AP.

„Priama linka s Vladimirom Putinom“ sa v roku 2020 nekonala. V roku 2019 Putin absolvoval tento maratón otázok a odpovedí už po 17. raz; 12-krát ako prezident a štyrikrát ako premiér. Program sa vysiela pravidelne od roku 2001, okrem rokov 2004 a 2012.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet