Na hlavný obsah

Generálny tajomník OSN Guterres: Lídri musia konať, aby zachránili ľudstvo

Na klimatickom summite uviedol, že ničením životného prostredia si "kopeme vlastné hroby."

Generálny tajomník OSN  Guterres: Lídri musia konať, aby zachránili ľudstvo
Zľava premiér Spojeného kráľovstva Boris Johnson, prezident USA Joe Biden a generálny tajomník OSN António Guterres pred klimatickým summitom. Foto: SITA/AP

Generálny tajomník OSN António Guterres v pondelok (1. 11.) povedal, že svetoví lídri musia na klimatickom summite OSN, známom aj pod skratkou COP26, konať tak, aby „zachránili ľudstvo“ a ochránili planétu.

Zároveň varoval, že v súčasnosti si spaľovaním fosílnych palív a ničením životného prostredia „kopeme vlastné hroby„. Guterres sa takto podľa agentúry AFP vyjadril v prejave, ktorý predniesol v úvode zasadnutia svetových lídrov na COP26.

Najteplejších šesť rokov v histórii meraní

Guterres uviedol, že na vrchole jeho zoznamu priorít pre summit COP26 je požiadavka, aby krajiny dodržiavali záväzok obmedziť globálne otepľovanie na 1,5 stupňa Celzia oproti hodnotám spred priemyselnej revolúcie vyplývajúci z Parížskej klimatickej dohody z toku 2015.

Generálny tajomník OSN tiež podotkol, že šesť rokov, ktoré prešli  od dosiahnutia parížskej klimatickej dohody, bolo vôbec najteplejších šesť rokov v histórii meraní.

Lídrov vyzval na dekarbonizáciu

Guterres ďalej lídrov svetových ekonomík vyzval tzv. dekarbonizáciu a postupné ukončenie používania uhlia na výrobu elektriny. Uviedol tiež, že svetoví lídri musia prejaviť „maximálne ambície“, aby bol aktuálny klimatický summit úspešným.

„Je čas povedať dosť. Dosť už bolo surovosti voči biodiverzite. Dosť bolo zabíjania sa uhlíkom. Dosť bolo zaobchádzania s prírodou ako so záchodom. Dosť bolo pálenia, vrátania a ťažby… Kopeme si vlastné hroby,“ povedal v prejave.

Predniesol ho hneď po britskom premiérovi Borisovi Johnsonovi, ktorý zasadnutie otvoril. Ten v prejave uviedol, že ľudstvu „zostáva minúta do polnoci“ a musí konať hneď teraz.

Zasiahnuté miliardy ľudí

Guterres zároveň vyzval bohaté krajiny, aby plnili svoj záväzok poskytovať ročne 100 miliárd dolárov na pomoc chudobnejším krajinám zasiahnutým klimatickou zmenou.

Na svetových lídrov tiež apeloval, aby robili viac na ochranu zraniteľných spoločenstiev. Dodal, že katastrofy súvisiace s klimatickou zmenou ovplyvnili za posledné desaťročie životy takmer štyroch miliárd ľudí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet