Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Mikulec tvrdí, že štát nepresunul riadenie migračnej krízy na súkromnú firmu

Zdôraznil však, že rezort vnútra má obmedzené kapacity.

Mikulec tvrdí, že štát nepresunul riadenie migračnej krízy na súkromnú firmu
Na snímke minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO). Foto: TASR

Štát nepresunul riadenie migračnej krízy na súkromnú firmu. Tá je iba ďalším z mnohých komponentov podriadených štátu tak, aby bolo zvládanie súčasnej humanitárnej situácie dlhodobo udržateľné.

Po rokovaní vlády to zdôraznil minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). Reagoval tak na otázky týkajúce sa angažovania súkromnej firmy pri manažmente krízovej situácie v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

„Rozhodnutie vyplynulo ako spoločná dohoda všetkých zúčastnených na základe poznatkov priamo z miesta a nutnosti okamžitého riešenia,“ zdôraznil Mikulec.

Rezort vnútra má obmedzené kapacity

„Vzhľadom na obmedzené kapacity ministerstva vnútra, sekcie krízového riadenia i dobrovoľníkov, ale aj vyčerpaných materiálnych kapacít štátnych hmotných rezerv či Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) sme potrebovali subjekt, ktorý tam bude organizovať pomoc a zároveň dokáže ihneď zabezpečiť postele, stany a ďalšie potrebné vybavenie na prijatie utečencov a fungovanie veľkokapacitného centra,“ vysvetlil minister.

Informoval, že spoločnosť sa stará o stravovanie, informovanosť prichádzajúcich utečencov a odporúčania na ich ďalší postup, zdravotnú starostlivosť, starostlivosť o deti.

Firmu odporučili dobrovoľníci

Odmietol, že by privátnou firmou „vystrnadil“ dobrovoľníkov, ktorí na hraniciach pomáhali zvládať utečenecké vlny. Podľa neho práve zástupcovia dobrovoľníckych organizácii odporúčali tento postup.

„Oni nám práve túto súkromnú spoločnosť odporúčali vzhľadom na predchádzajúce pozitívne skúsenosti,“ uviedol Mikulec.

Upozornil, že s firmou Dustream Production uzavrelo Ministerstvo vnútra (MV) SR rámcovú zmluvu, keďže výsledný odber služieb v čase je ťažko predvídateľný. „Plnenie služieb kontrolujú príslušníci HaZZ, respektíve operačné stredisko v Sobranciach,“ dodal minister.

Kritika opozície

Zmluvu so súkromnou firmou na manažovanie situácie na hraniciach kritizovala bývalá ministerka vnútra a súčasná podpredsedníčka mimoparlamentnej strany Hlas-SD Denisa Saková.

Hovorí o zákazke za dva a pol milióna eur a tiež o tom, že firmu vybrali priamo a nie je zapísaná v Registri partnerov verejného sektora (RPVS).

Spochybňuje aj spôsobilosť manažovať krízovú situáciu na hraniciach firmou, ktorá „organizuje koncerty a slávnostné podujatia“. Saková chce, aby minister veci vysvetlil na brannobezpečnostnom výbore parlamentu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko