Na hlavný obsah

Putin: Od piatka sa za ruský plyn platí v rubľoch

Nákupca si musí otvoriť účet v ruskej banke.

Putin: Od piatka sa za ruský plyn platí v rubľoch
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok (31. 3.) podpísal dekrét na základe ktorého musia zahraniční odberatelia musia od piatka (1. 4.) platiť za ruský plyn v rubľoch. V prípade nedodržania platby v požadovanej mene hrozí pozastavenie zmluvy. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Ak chcú nakupovať ruský plyn, musia si otvoriť rubľový účet v ruskej banke. Platby za plyn sa od zajtra budú prevádzať práve cez tieto účty,“ povedal Putin v televízii.

„Ak sa takéto platby neuskutočnia, budeme to považovať za neplnenie záväzkov zo strany kupujúcich so všetkými následkami. Nikto nám nič nepredá zadarmo a ani my nebudeme robiť charitu – to znamená, že existujúce zmluvy zastavíme,“ zdôraznil Putin.

Rusko dodáva približne tretinu plynu do Európy, takže energetika je najsilnejšou pákou, ktorú má Putin k dispozícii, keď sa snaží čeliť rozsiahlym západným sankciám za inváziu na Ukrajinu.

Jeho rozhodnutie presadiť platby v rubľoch podporilo ruskú menu, ktorá po začiatku invázie (24. 2.) klesla na historické minimum, ale odvtedy sa zotavila.

Porušenie zmlúv

Západné spoločnosti a vlády tento krok odmietli ako porušenie existujúcich zmlúv, ktoré sú stanovené v eurách alebo dolároch.

Francúzsky minister hospodárstva uviedol, že Francúzsko a Nemecko sa pripravujú na možný scenár zastavenia dodávok ruského plynu, čo by Európu uvrhlo do úplnej energetickej krízy.

V príkaze podpísanom Putinom sa stanovuje mechanizmus, na základe ktorého môžu kupujúci previesť zahraničnú menu na osobitný účet v ruskej banke, ktorá potom pošle ruble späť zahraničnému kupujúcemu na úhradu za plyn.

Povedal, že cieľom tejto zmeny je posilniť suverenitu Ruska, ktoré bude dodržiavať svoje záväzky týkajúce sa všetkých zmlúv.

Nemecká reakcia

Nemecký kancelár Olaf Scholz v reakcii uviedol, že Putinovi povedal, že Nemecko si skontrolovalo zmluvy s Ruskom o dodávkach plynu a bude za ne naďalej platiť v eurách a niekedy aj v dolároch.

Scholz zopakoval, že Nemecko dúfa, že sa stane nezávislým od dovozu ruskej ropy a uhlia v tomto roku, ale zníženie závislosti od ruského plynu bude trvať dlhšie, povedal.

Scholz dodal, že medzery v sankciách, ktoré zaviedli v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu, sa musia odstrániť, aby sa tlak na Putina udržal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet