Na hlavný obsah

Klienti si budú musieť kupovať ruble pre platby za ruský plyn, uviedol Peskov

Ceny a objemy to podľa neho neovplyvní.

Klienti si budú musieť kupovať ruble pre platby za ruský plyn, uviedol Peskov
Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Foto: TASR/AP

Zákazníci z „nepriateľských“ krajín si budú musieť nakupovať ruble za menu stanovenú v ich zmluvách pre následné nákupy ruského plynu. Vyhlásil to vo štvrtok (31. 3.) hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Uviedol pritom, že do schémy nákupu plynu za ruble by mohla byť zapojená Gazprombank. Ceny a objemy to podľa neho neovplyvní. „Pre kupujúcich ruského plynu de facto nedôjde k žiadnym zmenám,“ povedal s tým, že podrobnosti schémy zverejnia neskôr.

Pokračujúce platby v eurách

Nemecko a Taliansko ale tvrdia, že im ruský prezident Vladimir Putin povedal, že európski kupci by mohli pokračovať v platbách za plyn v eurách. „Putin povedal, že súčasné zmluvy zostanú v platnosti,“ vyhlásil taliansky premiér Mario Draghi na tlačovej konferencii, keď hovoril o telefonickom rozhovore s ruským prezidentom deň predtým.

Dodal, že prepočet týchto platieb na ruble sa uskutoční interne v rámci Ruska. „Nie je absolútne jednoduché zmeniť menu, ktorá sa používa na medzinárodné platby za kľúčový tovar,“ povedal Draghi.

Nemecko potvrdilo, že to Putin povedal aj počas telefonátu s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v stredu (30. 3.). Moskva tak umožní zákazníkom naďalej platiť v eurách, ale nasmeruje ich do ruskej Gazprombank, kde dôjde ku konverzii platieb na ruble a ich prevod na Gazprom, štátom kontrolovaný energetický gigant.

Talianski predstavitelia zase uviedli, že európski kupci si budú musieť otvoriť účet v eurách v ruskej banke.

Cieľom je možno ochrana Gazprombank

Podľa ruského zdroja oboznámeného so situáciou nejde pritom o ústupok Moskvy, keďže takýto prístup (konverzia platieb v ruskej banke) bol plánovaný od začiatku.

Motiváciou by mohla byť aj ochrana Gazprombank, jednej z mála veľkých ruských bánk, ktoré sa doteraz vyhli najprísnejším západným sankciám, pred budúcimi obmedzeniami, domnievajú sa niektorí analytici.

Putin stanovil 31. marec ako konečný termín pre ruskú vládu a centrálnu banku, aby prišli s mechanizmom na splnenie jeho požiadavky na platby za plyn v rubľoch.

Denník Kommersant uviedol, že ruský energetický gigant Gazprom zvažuje možnosť zastavenia dodávok zemného plynu do nepriateľských krajín a vyhodnocuje možné dôsledky. Denník sa odvolal na nemenované zdroje. Gazprom na žiadosť denníka o komentár nereagoval.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika