Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

V Maďarsku zvíťazil Orbánov Fidesz, opozícia priznala porážku

Obsadil 135 kresiel.

V Maďarsku zvíťazil Orbánov Fidesz, opozícia priznala porážku
Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: TASR/AP

Maďarský premiér Viktor Orbán zostane vo funkcii ďalšie štyri roky. Jeho vládny blok strán Fidesz-KDNP, ktorý je pri moci od roku 2010, dosiahol v nedeľňajších (3. 4.) voľbách jasné víťazstvo a podľa doterajších výsledkov smeruje opäť k dvojtretinovej väčšine v parlamente. Informovali o tom agentúry APA, AP, AFP a MTI.

Zo sčítania 91,06 percenta hlasov vyplýva, že Fidesz-KDNP by v 199-člennom parlamente obsadil 135 kresiel (67,84 percenta).

Zoskupenie šiestich opozičných strán V jednote za Maďarsko by malo len 56 mandátov (28,14 percenta), ukazujú priebežné výsledky zverejňované Národnou volebnou kanceláriou (NVI).

„Dosiahli sme obrovské víťazstvo. Ešte aj z Mesiaca ho vidieť, ale z Bruselu určite,“ povedal Orbán pred stovkami priaznivcov, ktorí sa zhromaždili pred volebnou centrálou Fideszu.

„Toto víťazstvo si budeme pamätať do konca života, pretože sme museli bojovať proti obrovskému množstvu odporcov,“ povedal Orbán podľa stanice CNN.

Spomenul množstvo svojich politických nepriateľov vrátane maďarskej ľavice, „byrokratov“ v Bruseli a medzinárodných médií. „A tiež ukrajinského prezidenta – nikdy sme nemali toľko odporcov naraz,“ dodal.

Opozícia vyjadrila sklamanie

Opozícia, ktorá po prvý raz kandidovala proti Orbánovi zjednotená, vyjadrila sklamanie. „Uznávame víťazstvo Fideszu,“ povedal líder opozičného zoskupenia, konzervatívec Péter Márki-Zay. Ako tvrdí, bolo vopred jasné, že pôjde o „veľmi nerovný súboj“, keďže opozičných politikov takmer vylúčili zo štátnych médií.

„Spochybňujeme však, že by tieto voľby boli demokratické a slobodné. Fidesz vyhral len vďaka tomuto (volebnému) systému,“ vyhlásil Márki-Zay.

Sám nezískal ani mandát vo svojom volebnom obvode v mestečku Hódmezővásárhely na juhovýchode Maďarska, kde je od roku 2018 primátorom a kde bol vyzývateľom dlhoročného poslanca Fideszu a exministra Jánosa Lázára.

Prekvapilo Hnutie Naša vlasť

Prekvapením je podľa agentúr výsledok radikálneho pravicového Hnutia Naša vlasť (Mi Hazánk Mozgalom), ktoré prekonalo päťpercentnú hranicu vstupu do parlamentu a mohlo by v ňom obsadiť sedem kresiel.

Do zákonodarného zboru sa dostal ešte jeden zástupca nemeckej menšiny. Ten v uplynulých rokoch hlasoval spolu s Fideszom, všíma si APA.

Účasť na voľbách dosiahla podľa NVI 69,49 percenta, čo je tesne za hodnotou spred štyroch rokov. Celkovo by to mohla byť tretia najvyššia účasť od roku 1990 – po rokoch 2002 (70,53 percenta) a 2018 (70,22 percenta).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet