Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Advokátska komora pozastavila činnosť Mareka Paru

Ide o reakciu na jeho vzatie do väzby.

Obvinený advokát Marek Para po skončení pojednávania na Najvyššom súde SR.
Obvinený advokát Marek Para po skončení pojednávania na Najvyššom súde SR.Foto: TASR
Foto: TASR

Slovenská advokátska komora (SAK) pozastavila advokátsku činnosť Mareka Paru, ktorého vzal súd do väzby. Tento krok vyplýva zo zákona.

Predseda SAK Viliam Karas pripomenul že, pozastavenie činnosti má priamy následok na všetkých klientov advokáta, ktorí si musia zabezpečiť iných obhajcov.

„SAK si plne uvedomuje význam a dôležitosť očistných procesov na Slovensku. Sám, odkedy som sa stal jej predsedom, zdôrazňujem potrebu a vysokú spoločenskú objednávku na zvýšenie fungovania a úrovne právneho štátu SR. Jedným dychom však zdôrazňujem, že sa to nesmie diať skratkami,“ vyhlásil Karas.

Preto plánuje SAK veľmi zblízka sledovať aj trestné stíhanie a okolnosti, ako aj rozhodovanie príslušných autorít v prípade Mareka Paru. Ten zastupuje napríklad aj Mariana Kočnera v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov.    

„Len veľmi dobre odôvodnená väzba a stíhanie môžu vyvrátiť akékoľvek pochybnosti. Osobitne akúkoľvek pochybnosť o prebiehajúcich súdnych konaniach, ktoré spoločnosť veľmi prísne sleduje a očakáva aj spravodlivý výsledok,“ zdôraznil predseda SAK.

Pre vyvrátenie akýchkoľvek pochybností musí byť výsledok súdnych konaní podľa Karasa v súlade so zákonom a bez vplyvu na rovnosť zbraní prokuratúry a obhajoby, rešpektujúc ústavné práva a právo na obhajobu každého jedného obžalovaného.

Ako doplnil Karas, SAK sleduje všetky trestné stíhania svojich členov vzhľadom na ich citlivosť pre advokátsku obec. Zároveň pripomenul, že advokáti garantujú právo na obhajobu. Preto SAK veľmi citlivo vníma okolnosti a dôvody trestných stíhaní.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko