Na hlavný obsah

Litovský parlament označil Rusko za teroristický štát

Kremeľský režim sa snaží zničiť ukrajinský národ, tvrdí.

Litovský parlament označil Rusko za teroristický štát
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Litovský parlament v utorok (10. 5.) jednomyseľne prijal rezolúciu označujúcu Rusko za teroristický štát a ruskú agresiu proti Ukrajine za genocídu. Za rezolúciu hlasovalo 128 poslancov.

„Ruská federácia, ktorej ozbrojené sily si úmyselne a systematicky vyberajú civilné objekty na bombardovanie, je štátom, ktorý podporuje a uskutočňuje terorizmus,“ hovorí sa v schválenom dokumente.

„Parlament Litvy uznáva rozsiahlu ozbrojenú agresiu proti Ukrajine zo strany ozbrojených síl Ruskej federácie a jej politického a vojenského vedenia za genocídu ukrajinského ľudu,“ dodáva.

Páchateľov by mali povolať pred spravodlivosť

Ruské ozbrojené sily a žoldnieri sa podľa dokumentu na Ukrajine dopustili vojnových zločinov. A to najmä v mestách Buča, Irpiň, Mariupol, Boroďanka a Hostomel.

Cieľom je úplné či čiastočné zničenie ukrajinského národa a jeho ducha cestou vyvražďovania celých rodín. A to vrátane detí, únosov, mučenia, znásilňovania, a to aj maloletých osôb, a posmechu nad telami zabitých a umučených, stojí v texte rezolúcie.

Dokument tiež zdôrazňuje, že všetci páchatelia by mali byť povolaní pred spravodlivosť a že medzinárodné spoločenstvo by malo vytvoriť osobitný trestný tribunál.

Ten by vyšetroval a súdil ruskú agresiu proti Ukrajine. Tento tribunál by mal mať právomoc vydávať medzinárodné zatykače.

Litva minulý mesiac znížila úroveň diplomatických vzťahov s Ruskom, vyhostila ruského veľvyslanca a uzavrela ruské konzuláty.

Zvažuje tiež uzavretie hraníc s Ruskom a Bieloruskom a presadzuje rozšírenie sankcií proti Rusku, pripomenul ruský list Kommersant.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet