Na hlavný obsah

Masová streľba na základnej škole v Texase si vyžiadala najmenej 21 obetí

Medzi nimi je aj 19 detí.

Masová streľba na základnej škole v Texase si vyžiadala najmenej 21 obetí
Na škole v Texase si masová streľba vyžiadala 21 obetí. Foto: ČTK/AP Photo/Dario Lopez-Mills

Masová streľba, ku ktorej došlo v utorok (24. 5.) na základnej škole v meste Uvalde v americkom štáte Texas si vyžiadala najmenej 21 obetí. Medzi nimi je 19 detí.

S odvolaním sa na mieste úrady o tom informovala agentúra AP.

O život prišlo devätnásť detí

O život malo prísť 19 detí a traja dospelí. Zatiaľ nie je jasné, či tento údaj zahŕňal aj strelca.

K streľbe došlo v utorok (24. 5.) okolo poludnia miestneho času na základnej škole Robb Elementary School v meste Uvalde, ležiacom približne 135 kilometrov západne od mesta San Antonio.

Guvernér Texasu Greg Abbott na tlačovej konferencii uviedol, že podozrivý zo streľby, identifikovaný ako 18-ročný Salvador Ramos, vstúpil do školy vyzbrojený zbraňou a možno aj puškou a spustil paľbu.

Motív nie je známy

Motív jeho činu nebol bezprostredne známy. Podľa Abbotta pred samotným útokom pravdepodobne strieľal aj na svoju starú mamu. Guvernér dodal, že strelca, miestneho obyvateľa a občana USA,  pravdepodobne zabili zasahujúci policajti. Udalosť už vyšetrujú príslušné orgány. Útočník konal sám.

Bezprostredne nebolo jasné, koľko ľudí pri streľbe zranil. Nemocnica Uvalde Memorial Hospital už predtým uviedla, že sanitkou alebo autobusom bolo privezených 13 detí. Ďalšia nemocnica informovala, že 66-ročná žena je v kritickom stave.

Základnú školu Robb Elementary School navštevuje takmer 600 žiakov vo veku okolo sedem až desať rokov.

Ide o najhoršiu masakru tohto druhu na základnej škole v USA od decembra 2012, keď na základnej škole Sandy Hook v meste Newtown v štáte Connecticut vtedy 20-ročný Adam Lanza zabil 26 ľudí vrátane 20 detí.

Biden vyzval na prísnejšiu kontrolu zbraní

Prezident USA Joe Biden v reakcii na streľbu vyzval v noci na stredu (25. 5.) počas emotívneho prejavu k národu, na nové obmedzenia predaja strelných zbraní.

„Kedy sa, preboha, postavíme proti zbrojárskej lobby? Kedy, preboha, urobíme to, čo treba urobiť?“ spýtal sa Biden v súvislosti s prísnejšou kontrolou zbraní.

„Prečo sme ochotní žiť s týmto krviprelievaním? Prečo to stále dopúšťame?“ pýtal sa ďalej šéf Bieleho domu a následne dodal: „Je čas konať.“

V podobnom duchu sa vyjadrila aj americká viceprezidentka Kamala Harrisová: „Musíme mať odvahu podniknúť kroky… aby sme zabezpečili, že sa niečo také už nikdy nezopakuje.“

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet