Na hlavný obsah

Na Slovensku verí Putinovi takmer 40 % ľudí, skoro 50 % chce autoritárskeho lídra

Vyplýva to z prieskumu organizácie Globsec.

Na Slovensku verí Putinovi takmer 40 % ľudí, skoro 50 % chce autoritárskeho lídra
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Obľúbenosť Spojených štátov je v strednej Európe najvyššia za posledných 7 rokov, nie však na Slovensku. Vyplýva to z prieskumu nálad v strednej a vo východnej Európe organizácie Globsec. Podľa neho sa Slovensko niektorým trendom vymyká.

Väčšina z 9 000 oslovených Stredoeurópanov podporuje Ukrajinu v boji proti Rusku a aj Severoatlantickú alianciu (NATO). Hoci obľúbenosť USA je najvyššia za predchádzajúcich sedem rokov, na Slovensku to tak nie je.

„Viac Slovákov vníma USA ako väčšiu hrozbu než napríklad Čínu. Je to tiež dôsledok dlhodobej ruskej propagandy a dezinformácií, ktoré sa na Slovensku šírili rôznymi aktérmi,“ vysvetlila analytička Katarína Klingová.

Pozrite si celú reportáž RTVS:

Zásah na Ukrajine uškodil ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorého negatívne vnímajú takmer štyri pätiny ľudí v stredoeurópskom regióne. Najviac, takmer 40 % opýtaných, mu verí práve na Slovensku a v Bulharsku. Súvisí to aj s názorom na príčiny vojny na Ukrajine.

„Ešte stále je na Slovensku štvrtina ľudí, ktorí podľahli kremeľskej propagande alebo považujú túto vojnu za vojnu, za ktorú je zodpovedný Západ, ktorý Rusko vyprovokoval,“ uviedol riaditeľ Globsecu Róbert Vass.

Slovensko s Rumunskom sú tiež výnimkou, čo sa týka fungovania demokracie. Takmer polovica slovenských respondentov si myslí, že je pre Slovensko dobrý silný líder, ktorý sa nemusí trápiť s parlamentom alebo voľbami.

Prieskum tiež ukázal, že 55 % z nás verí konšpiračným teóriám. O mnohých témach z prieskumu sa bude hovoriť na medzinárodnej konferencii Globsec, ktorá sa začne v Bratislave vo štvrtok (2. 6.).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko