Na hlavný obsah

Putin sa ospravedlnil izraelskému premiérovi za Lavrovov výrok o Hitlerovi

Bennett ospravedlnenie prijal.

Putin sa ospravedlnil izraelskému premiérovi za Lavrovov výrok o Hitlerovi
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin sa v telefonáte s izraelským premiérom Naftalim Bennettom ospravedlnil za nedávny výrok ministra zahraničia Sergeja Lavrova o židovskom pôvode Adolfa Hitlera, oznámila kancelária izraelského predsedu vlády.

Informovala o tom agentúra Reuters a denník Haarec, podľa ktorého Bennett ospravedlnenie prijal a poďakoval Putinovi za objasnenie jeho postoja voči Židom a pamiatke holokaustu.

Šéf ruskej diplomacie cez víkend v televíznom rozhovore s talianskou televíziou v súvislosti so židovským pôvodom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyhlásil, že to nepopiera údajné nacistické prvky v jeho krajine a že aj vodca nacistického Nemecka Hitler „mal židovskú krv“ a „najväčší antisemiti bývajú Židia“.

Svojím výrokom vyvolal pobúrenie v Izraeli, tamojšie ministerstvo zahraničia si v pondelok (2. 5.) pre toto tvrdenie predvolalo ruského veľvyslanca. Proti slovám Lavrova sa ohradil aj Bennett alebo šéf pamätníka obetiam holokaustu Jad vašem.

Izraelský minister zahraničia Jair Lapid výroky označil za „neodpustiteľné, šokujúce a historicky chybné“. „Povedať, že Hitler bol Žid, je to isté ako povedať, že Židia zabíjali sami seba,“ uviedol Lapid. Rusko následne obvinilo Izrael, že podporuje „neonacistický režim“ v Kyjeve.

Obvinenia z podpory neonacizmu

Z Moskvy podľa denníka The Guardian zaznelo, že Lapid robí „protihistorické“ poznámky o holokauste, ktoré „do veľkej miery vysvetľujú kurz súčasnej izraelskej vlády, ktorá podporuje neonacistický režim v Kyjeve“. Moskva dlhodobo bez pádnych dôkazov vykresľuje vládu v Kyjeve ako neonacistov.

Kremeľ vo svojom vyhlásení po rozhovore štátnikov diplomatickú roztržku v súvislosti s Lavrovovým výrokom priamo nespomenul, podotkla agentúra Reuters.

Podľa agentúry TASS Kremeľ okrem iného uviedol, že obaja štátnici pred nadchádzajúcim výročím konca druhej svetovej vojny „zdôraznili osobitný význam tohto dátumu pre národy oboch krajín“.

Bennett tiež uviedol, že požiadal Putina, aby zvážil možnosť evakuácie obliehaných oceliarní Azovstaľ v ukrajinskom Mariupole, píše Reuters.

Podľa svojich slov túto žiadosť vzniesol po predchádzajúcom rozhovore s ukrajinským prezidentom Zelenským. Putin údajne sľúbil zriadiť koridor na evakuáciu civilistov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet