Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

WHO: Čínska stratégia nulovej tolerancie covidu je neudržateľná

Vyzvala Peking na zmenu tohto prístupu.

WHO: Čínska stratégia nulovej tolerancie covidu je neudržateľná
Ľudia s ochrannými rúškami kráčajú cez križovatku v daždivom ráne v čínskom Pekingu. Foto: TASR/AP

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) kritizovala v utorok (10. 5.) stratégiu nulovej tolerancie covidu presadzovanú Čínou, ktorú označila za neudržateľnú. Zároveň vyzvala Peking na zmenu tohto prístupu.

Druhá najväčšia svetová ekonomika v súčasnosti zažíva najväčšie šírenie koronavírusu od začiatku pandémie. Čínske úrady sa aj v tejto situácii pokúšajú presadzovať dlhodobo uplatňovanú stratégiu nulovej tolerancie covidu.

Drakonické opatrenia

Tá je spojená s drakonickými opatreniami a zavádzaním lockdownov pre milióny obyvateľov.

„Čo sa týka stratégie nulovej tolerancie covidu, nemyslíme si, že je udržateľná vzhľadom na súčasné správanie vírusu a na prognózy jeho správania do budúcnosti,“ povedal šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Podľa neho by mal Peking túto svoju stratégiu zmeniť, o čom už podľa neho WHO vedie diskusie s čínskymi expertmi.

V podobnom zmysle sa vyjadril aj riaditeľ programu WHO pre núdzové situácie Michael Ryan, podľa ktorého potrebujú nájsť rovnováhu medzi zavádzaním protiepidemických opatrení, potrebou udržania fungovania ekonomiky a rešpektom k právam jednotlivca.

Koronavírus nemôžu úplne zastaviť

Technická riaditeľka WHO pre COVID-19 Maria Van Kerkhoveová zase zdôraznila, že šírenie koronavírusu nie je možné úplne zastaviť. „Našou úlohou je len obmedzenie úrovne prenosu, pretože cirkulácia vírusu je stále intenzívna,“ uviedla.

Čínsky prezident a šéf vládnucej komunistickej strany Si Ťin-pching sa snaží uplatňovať stratégiu nulovej stratégie covidu aj v situácii, keď krajina zažíva bezprecedentné šírenie koronavírusu vyvolané vysoko nákazlivým variantom omicron.

Na tomto prístupe trvá aj napriek rastúcej frustrácii čínskej verejnosti zo zavádzania reštriktívnych opatrení. Lockdown v posledných týždňoch ochromil život v najväčšom čínskom meste Šanghaj, ktoré považujú za „motor“ čínskej ekonomiky.

Kde sa obyvatelia sťažovali na ťažkosti s prístupom k potravinám a zdravotnej starostlivosti nesúvisiacej s koronavírusom. To vyvolalo aj – na čínske pomery – nezvyčajné prejavy nespokojnosti a protesty. Obmedzenia v súčasnosti platia aj v čínskom hlavnom meste Peking.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet