Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Dlouhá noc či Sladké mámení. Helena Vondráčková je už desaťročia hudobnou ikonou

Za úspech považuje jubilantka plné sály.

Dlouhá noc či Sladké mámení. Helena Vondráčková je už desaťročia hudobnou ikonou
Na snímke česká speváčka Helena Vondráčková počas koncertu. Foto: TASR

Na svojom konte má za takmer 60-ročnú spevácku kariéru viac ako 60 vydaných LP platní, CD albumov a rôznych kompilácií. Je autorkou známych skladieb Dlouhá noc či Sladké mámení. Reč je českej speváckej divw Helenw Vondráčkovwj, ktorá oslavuje v piatok (24. 6.) jubilejné 75. narodeniny.

„Za najväčší úspech považujem to, že ešte po toľkých rokoch ľudia chodia na moje koncerty. To, že radi počúvajú moje nové albumy. To si myslím, čo sa týka profesie, je to najlepšie, čo človek môže mať a k tomu plné sály,“ vyznala sa na pohľad nestarnúca Helena Vondráčková podľa TASR.

Blahoželanie aj od jej vzoru – Barbry Streisand

Češka sa narodila 24. júna 1947 v Prahe. Detstvo prežila v mestečku Slatiňany. Hru na klavíri sa začala učiť doma pod vedením otca, neskôr pribudol spev a absolvovala aj tanečnú školu.

Počas svojej dlhoročnej kariéry mala jubilantka viacero vzorov. „Od počiatku Ella Fitzgerald, čo sa týka jazzovej muziky. Čo sa týka popu a muzikálu tak to bola Barbra Streisand. Dokonca som teraz pri narodeninovom koncerte dostala od nej osobné prianie k narodeninám, ktoré poslala spoločne s fotkou. Tak z toho som mala obrovskú radosť,“ prezradila.

Svoju spevácku dráhu odštartovala v roku 1964 víťazstvom v súťaži Hľadáme nové talenty, kde zaspievala pieseň Ten, koho ráda mám (The Man I Love). Nasledovalo pozvanie od dirigenta Josefa Vobrubu a s jeho Tanečným orchestrom Československého rozhlasu nahrala 3. septembra 1964 prvú skladbu, americký tradicionál Red River Valley.

Zmaturovala v júni 1965 a následne sa stala členkou divadla Rokoko. Vďaka hitom Červená řeka zvíťazila v ankete Zlatý slávik za rok 1965. Vtedajší riaditeľ divadla Darek Vostřel ju angažoval spolu s Martou Kubišovou a Václavom Neckářom, s ktorými v roku 1968 vytvorila popové trio Golden Kids.

V roku 1967 vystúpila prvýkrát v zahraničí na festivale Zlatý kohút v brazílskom Rio de Janeiro, kde spievala skladbu Karla Svobodu Vzdálený hlas.

Pochvaľovala si spolupráce

V divadle Rokoko účinkovala Vondráčková štyri roky. To už mala za sebou hity ako Stín katedrál s Václavom Neckářom či Mám ráda cestu lesní. Trio Golden Kids účinkovalo do februára 1970, kedy ich zasiahla komunistická cenzúra a Marte Kubišovej zakázali vystupovať. Zvyšní dvaja členovia pôsobili na svojich sólových dráhach, Helena Vondráčková od roku 1972 so skupinou Strýci.

Na prelome 60. a 70. rokov absolvovala viacero festivalov v zahraničí. V roku 1969 vyšla prvá LP platňa s názvom Růže kvetou dál. Za pieseň To se nikdo nedoví s Waldemarom Matuškom získali v roku 1968 2. miesto na Bratislavskej lýre. So všetkými speváckymi legendami sa jej spolupracovalo veľmi dobre.

„Či to bol Waldemar Matuška, Karel Gott či Golden Kids, tak to bol vždy zaujímavý projekt, kde boli pekné pesničky. Vždy na to rada spomínam,“ povedala speváčka.

Na jeseň 1979 opustila Helena Vondráčková skupinu Strýci. Niekoľko rokov pôsobila s Orchestrom Gustava Broma, jej partnerom v profesionálnej dráhe sa stal Jiří Korn. Mala vlastný program Velká neónová láska so skupinou Bacily. V roku 1982 prevzala titul Zaslúžilá umelkyňa.

Filmové plátno

Helena Vondráčková sa v roku 1983 vydala za nemeckého hudobníka Helmuta Sickela, ktorý pre ňu skomponoval viacero piesní, vrátane hitov Čas je proti nám a Sprint.

Presadila sa aj na filmovom plátne. V roku 1968 mala premiéru rozprávka Šíleně smutná princezna, v ktorej stvárnila s Václavom Neckářom hlavné postavy. Spolu si zahrali aj v hudobnej komédii Příliš krásna dívka (1972). Diváci mohli Helenu Vondráčkovú vidieť tiež vo filmoch Romance za korunu (1975) či v komédii Trhala fialky dynamitem (1992), do ďalších snímok nahrala piesne.

Hit Lásko má, já stůňu odznel vo filme Noc na Karlštejne (1974) a Sladké mámení zase v kultovej rodinnej komédii S tebou mě baví svět (1982). Začiatkom 90. rokov sa angažovala v muzikáloch.

Ďalším míľnikom v jej kariére sa stal rok 2000, kedy vydala album Vodopád. Vďaka nemu sa stala najpredávanejšou speváčkou roku a pieseň Dlouhá noc zvolili za hit roka. V roku 2002 ju Akademie české populární hudby zvolila za speváčku roka. Vo februári 2003 sa vydala za svojho druhého manžela – Martina Michala.

Výber najväčších hitov Heleny Vondráčkovej vyšiel na štvorkompilácii Zlatá kolekce v decembri 2005, v novembri 2007 vyšla ďalšia dvojkompilácia Jsem jaká jsem – Best Of.

Helena Vondráčková a Slovensko

Významná časť kariéry Heleny Vondráčkovej sa spája aj so Slovenskom. Pracovný život spojila s Bratislavou a so Slovenskom na prvom ročníku Bratislavskej lýry v roku 1966. Vtedy spievala spolu s Martou Kubišovou známu pieseň Oh baby, baby.

Vondráčková dokonca spievala na lýre skladbu Kľúč pod prahom. Na ďalšiu jej pesničku naspievanú v slovenčine – Klobúk prvého milovníka – oslovil Češku Ján Roháč a skladateľ Braňo Hronec. Spievala s Františkom Krištofom Veselým, ktorého nepoznala.

„Nevedela som, kto bol pán Veselý, tak ma (Hronec) poučil a povedal mi, o čo ide. Súhlasila som, lebo ma to zaujímalo. Bola to veľmi pekná, síce jednorazová, ale pekná spolupráca,“ spomínala Vondráčková dávnejšie podľa Rádia Regina Západ. Jej ďalšou slovenskou pesničkou bola v 70. rokoch Aladinova lampa.

V roku 2020 vydala štúdiový album Tvrdohlavá, o ktorom hovorila aj v Rádiu Slovensko. „Chcela som, aby sa volal Dívčí žena, pretože ma to vystihuje. Som síce ženská v rokoch, no aj vďaka povolaniu, v ktorom sa pohybujem, sa stále cítim na dievča,“ objasnila.

Aktuálne má rozbehnutú koncertnú šnúru Helena 2022 – jubilejní cz/sk tour, ktorou oslavuje svoje polookrúhle narodeniny.

Česká diva v predvečer svojho jubilea koncertovala vo štvrtok (23. 6.) vo zvolenskej Rates Arene Arene. „Na Slovensku vždy veľmi rada koncertujem, pretože publikum je veľmi vnímavé, temperamentné, rado sa zapája do našich príspevkov. Tancujú, tlieskajú, spievajú. Prosto je to radosť na Slovensku vystupovať a vždy sme sem radi prišli,“ pochvaľovala si pred vystúpením.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet