Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Dôvera podnikateľov v ekonomiku sa opäť zhoršila

Pesimizmus tiež vzrástol pri očakávanom raste cien tovarov.

Dôvera podnikateľov v ekonomiku sa opäť zhoršila
Ilustračné foto - výroba v podniku. Foto: RTVS

Dôvera podnikateľov k vývoju ekonomiky na Slovensku sa v júni 2022 po trojmesačnom raste optimizmu medzimesačne opäť zhoršila. K rýchlejšiemu poklesu dôvery došlo najmä v službách a priemysle, pričom v kľúčovom priemysle pesimistickejšie hodnotenia mierne prevažovali.

Miernejšie poklesla aj dôvera v stavebníctve. Obchod si síce udržal optimizmus minulého mesiaca, obavy sú však spojené s vývojom cien. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Klesla aj dôvera v službách

Zastrešujúci sezónne upravený indikátor ekonomického sentimentu (IES) klesol o 9,7 bodu na hodnotu 99,5 bodu. Aktuálne hodnotenie je o 7,5 bodu pesimistickejšie ako bolo v rovnakom období minulého roka, a tiež o 3 body nižšie ako je dlhodobý priemer.

Nálada v priemysle sa po zlepšovaní v predchádzajúcich mesiacoch v júni výrazne zhoršila. Indikátor dôvery (sezónne upravený) klesol o 11,3 percentuálneho bodu na hodnotu -1,3.

Vývoj indikátora nepriaznivo ovplyvnil pokles objednávok a očakávanej produkcie vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov, ako aj pokles očakávanej produkcie v kľúčovej výrobe dopravných prostriedkov.

Po dvoch mesiacoch rastu zaznamenal dynamickejší pokles aj indikátor dôvery v službách, v júni klesol o 14,3 percentuálneho bodu na úroveň 19.

Zhoršilo sa hodnotenie všetkých troch otázok vstupujúcich do indikátora. Pri hodnotení aktuálnej ekonomickej situácie za posledné tri mesiace, ako aj pri hodnotení doterajšieho dopytu po službách najvýraznejšie narástol pesimizmus v oblastí umenia, zábavy a rekreácie a tiež v odvetví informácie a komunikácia.

V hodnotení budúceho dopytu po službách v nasledujúcich troch mesiacoch bol najvyšší nárast pesimizmu vo finančných a poisťovacích službách.

Očakávania z vývoja nezamestnanosti

Spotrebiteľská atmosféra na Slovensku sa v júni zhoršila druhý mesiac po sebe. Oproti predchádzajúcemu mesiacu klesol indikátor spotrebiteľskej dôvery (sezónne upravený) o 3,2 bodu na úroveň -27,8.

Najviac sa zvýšili obavy z očakávanej celkovej hospodárskej situácie, avšak zhoršili sa aj očakávania z vývoja nezamestnanosti, úspor domácnosti, ako aj očakávanej finančnej situácie domácností respondentov.

Dôvera v obchode sa počas júna udržala na úrovni predošlého mesiaca, indikátor dôvery mal hodnotu 29. Respondenti pozitívne hodnotili podnikateľské aktivity za posledné mesiace, ale zhoršila sa dôvera k ich vývoju v nasledujúcich troch mesiacov.

Pesimizmus tiež vzrástol pri očakávanom raste cien tovarov, pri hodnotení ktorého sú obavy takmer dvojnásobné ako boli na sklonku roka 2021.

Po minulomesačnom raste sa sezónne upravený indikátor dôvery v stavebníctve v júni opäť znížil. Pokles o 4,5 bodu na -14 ovplyvnili predovšetkým nepriaznivejšie hodnotenia očakávanej zamestnanosti.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika