Dostupnosť drog v krajinách Európskej únie zostáva vysoká a v niektorých prípadoch je vyššia ako pred pandémiou covidu. Uvádza to vo svojej tohtoročnej správe Európske monitorovacie centrum pre drogy a závislosti (EMCDDA).
V minulom roku sa v únijných štátoch objavilo 52 nových psychotropných látok, teda v priemere jedna za týždeň. Zďaleka najviac používanou omamnou látkou je marihuana a konope, nasledujú s veľkým odstupom kokaín a extáza.
„Uvedené drogy neboli nikdy také dostupné a naďalej sa objavujú (na trhoch) nové silné látky,“ uviedol riaditeľ EMCDDA Alexis Goosdeel. Medzi novoobjavenými drogami bolo 15 nových syntetických kanabinoidov, šesť syntetických opioidov a šesť syntetických kathinónov.
Po tom, ako v roku 2020 distribúciu drog narušila pandémia, sa spotreba niektorých látok vrátila na úroveň pred ňou. Ide napríklad o kokaín, ktorý je s 3,5 milióna užívateľov za uplynulý rok druhou najviac konzumovanou drogou v EÚ.
Pandémia tiež viedla spotrebiteľov aj distribútorov k väčšiemu využitiu technológií, napríklad šifrovaných komunikačných platforiem. Pre pandémiu sa tiež znížila dostupnosť liečby drogových závislostí.
Zvyšovanie spotreby
S uvoľnením opatrení vo väčšine krajín sa však situácia vracia postupne k úrovniam pred krízou spôsobenou šírením koronavírusu. S rušením protipandemických opatrení sa zvyšovala spotreba látok, ktoré ľudia častejšie berú na spoločenských akciách.
Podľa odhadov agentúry zhruba 30 % obyvateľov EÚ vo veku 15 až 64 rokov aspoň raz za život vyskúšalo najmenej jednu zakázanú látku. Najčastejšie užívanou látkou je konope, ktoré raz za život vyskúšalo 79 miliónov ľudí.
V uplynulom roku konope užilo aspoň raz 22 miliónov ľudí, čo je 7 % únijných obyvateľov. Medzi mladými vo veku 15 až 34 rokov to bolo 15,5 percenta. Najvyššiu mieru v tejto kategórii vykazuje aj Česko, kde 23 % mladých ľudí v poslednom roku skúsilo marihuanu.
V rokoch 2010 až 2020 sa podľa správy zvýšilo množstvo zadržaných drog. Výnimku tvoria konopná živica, z ktorej sa vyrába hašiš, a heroín. V uplynulom desaťročí vzrástlo bezmála na šesťnásobok množstva zhabaného metamfetamínu a na päťnásobok množstva zadržaného amfetamínu.
Podľa EMCDDA to okrem iného ukazuje, že rastie úloha Európy ako výrobcu, trhu aj tranzitnej oblasti pre tieto omamné látky.