Na hlavný obsah

Turecko sa stále nedohodlo s Fínskom a Švédskom

Krajina zablokovala prístupové rokovania do NATO.

fínska a švédska vlajka
Ilustračná snímka – fínska a švédska vlajka.Foto: pixabay.com/koláž RTVS
Foto: pixabay.com/koláž RTVS

Turecko nedostalo „konkrétne návrhy“ na rozptýlenie svojich obáv v súvislosti so vstupom Fínska a Švédska do Severoatlantickej aliancie. V stredu (1. 6.) to na pôde parlamentu uviedol turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, informuje o tom stanica Sky News.

Turecko chce podľa Erdogana vidieť „úprimný“ prístup Švédska a Fínska k obavám Ankary. Dodal, že Turecko svoj názor nehodlá zmeniť, pokiaľ neuvidí konkrétne a záväzné kroky zo strany Štokholmu a Helsínk.

Turecký líder tiež povedal, že námietka Turecka k žiadosti Fínska a Švédska o vstup do NATO nebola „oportunizmom“, ale skôr otázkou národnej bezpečnosti.

Fínsko a Švédsko v máji oficiálne požiadali o vstup do NATO, čím sa po desaťročiach odchýlili od politiky neutrality. Stalo sa tak z dôvodu ich obáv, ktoré vyvolala ruská invázia na Ukrajinu.

Začiatok prístupových rokovaní týchto severských krajín však zablokovalo Turecko. Erdogan tvrdí, že poskytujú útočisko členom zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK) a tiež stúpencom exilového moslimského duchovného Fethullaha Gülena, ktorý podľa Ankary stojí za neúspešným pokusom o prevrat v Turecku v roku 2016.

Delegácie oboch severských krajín minulý týždeň navštívili Ankaru. Hovorca tureckého prezidenta po rozhovoroch uviedol, že Ankara zaznamenala pozitívny postoj k uvoľneniu tzv. zbrojného embarga, ktoré proti nej v roku 2019 zaviedli Fínsko i Švédsko.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet