Na hlavný obsah

Ukrajinský súd zakázal hlavnú proruskú stranu

Založil ju oligarcha Medvedčuk.

Ukrajinský súd zakázal hlavnú proruskú stranu
Na snímke proruský ukrajinský politik Viktor Medvedčuk. Foto: twitter

Ukrajinský súd v pondelok (20. 6.) zakázal najväčšiu proruskú politickú stranu v krajine. Zhabal jej aj majetok na celoštátnej úrovni v súvislosti s obvinením z podkopávania suverenity krajiny. Informovala o tom agentúra AFP.

Rozhodnutie prišlo po tom, čo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v marci podpísal dekrét zakazujúci činnosť politickým stranám, ktoré tajné služby označili za naklonené Moskve.

Ukrajinský minister spravodlivosti Denys Maľuska vo vyhlásení na sociálnej sieti uviedol, že odvolací súd „zakázal činnosť politickej strany Opozičná platforma – Za život“. Súd podľa neho rozhodol o prevode všetkého majetku, finančných prostriedkov a ďalších aktív tejto strany do vlastníctva štátu.

Maľuska dodal, že celkovo bolo zakázaných desať proruských politických strán, ktorých činnosť bola považovaná za podkopávanie národnej bezpečnosti Ukrajiny.

Opozičnú platformu – Za život založil v roku 2018 ukrajinský oligarcha Viktor Medvedčuk. Ten je považovaný za hlavného spojenca ruského prezidenta Vladimira Putina v Kyjeve, píše AFP.

V ukrajinskom parlamente mala okolo 30 poslancov, kým ju v marci po začatí ruskej invázie nezakázal Zelenskyj. Medvedčuka zadržali v polovici apríla a obvinili ho z vlastizrady a sprenevery.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet