Na hlavný obsah

Peniaze z odvodov už nebudú spravovať zdravotné poisťovne?

Slovenská lekárka komora volá po zmene.

Peniaze z odvodov už nebudú spravovať zdravotné poisťovne?
Ilustračná fotografia. Foto: TASR

Slovenská lekárska komora (SLK) by chcela zmenu systému verejného zdravotného poistenia. Namiesto zdravotných poisťovní by peniaze z odvodov mali spravovať novozriadený fond a úrad verejného zdravotného poistenia. Svoju koncepciu fungovania zdravotníctva predstavila na stredajšej tlačovej konferencii (15.6). 

V systéme sa podľa komory stráca ich verejný charakter, keďže po výbere odvodov s nimi štát nenarába, ale odchádzajú na účet iných subjektov.

Riešenie vidí vo vytvorení fondu verejného zdravotného poistenia, kde by sa peniaze hromadili. „Zdravotné poisťovne budú naďalej vykonávať svoju činnosť. Z fondu by hradili náklady za poskytnutú zdravotnú starostlivosť,“ vysvetlil prezident SLK Pavel Oravec.

Vzniknúť by mal aj úrad verejného zdravotného poistenia

Novovzniknutý úrad verejného zdravotného poistenia by bol výkonným orgánom fondu. Jeho hlavnou úlohou by bola kontrola konania všetkých účastníkov v systéme.

„Zriadením úradu a fondu by sa dosiahla vyváženosť zmluvných vzťahov, efektívne nakladanie s verejnými financiami a tiež nezávislá kontrola dodržiavania pravidiel poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a zdravotných poisťovní,“ ozrejmila.

Pacient by už nemusel blúdiť systémom

Komora navrhuje tiež zmenu minimálnej siete na optimálnu. Väčšinu pacientov by podľa nej mali riešiť všeobecní lekári. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti by malo fungovať na princípe obvodov a spádovosti.

Slovensko by tak podľa členky rady SLK Ľudmily Lysinovej bolo rovnomerne pokryté ambulanciami všeobecných lekárov, k nim prislúchajúcimi špecialistami aj spádovými nemocnicami a pacient by nemusel „blúdiť“ systémom.

Ideálne by podľa nej bolo, keby 80 percent ľudí vyriešil už všeobecný lekár. Optimálne by lekári pre dospelých mali mať v starostlivosti 1 500 pacientov, pre deti 1 050.

Podľa komory treba určiť aj rozsah zdravotnej starostlivosti, za ktorú platí štát, tzv. nárok pacienta, a tiež určiť, za čo by už mal platiť sám. „Sme presvedčení, že verejné zdravotné poistenie má pokrývať všetky náklady, ktoré sú spojené s ťažkými diagnózami tak, aby mal každý občan zabezpečenú základnú zdravotnú starostlivosť,“ podotkol Oravec.

SLK tiež hovorí o potrebe zreálnení cien za výkony či zavedení paušálnej platby pre všetkých zmluvných poskytovateľov. Pacienti, ktorí si platia zdravotné poistenie, by tiež podľa komory mali mať nárok na uhrádzanie niektorých výkonov aj v situácii, keď je ich zdravotná poisťovňa s poskytovateľom v nezmluvnom vzťahu.      

O koncepcii už komora informovala partnerské stavovské organizácie, ministerstvá zdravotníctva aj financií, šéfku parlamentného zdravotníckeho výboru Janu Bittó Cigánikovú (SaS). Čaká sa aj na stretnutie s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko