Na hlavný obsah

Čo všetko si treba skontrolovať pred odletom, aby bol bezproblémový?

Treba si dať pozor na doklady či obsah batožiny.

Čo všetko si treba skontrolovať pred odletom, aby bol bezproblémový?
Na ilustračnej snímke sú ľudia čakajúci na odbavenie batožiny. Foto: RTVS

Kontrola dokumentov, rozmerov batožiny, ale aj včasný príchod na letisko. To všetko treba na bezproblémový odlet cestujúcich. Tieto aj ďalšie tipy na to, aby pasažieri predišli spomaleniu registračného a odbavovacieho procesu na letisku a mohli včas a bezpečne odletieť do zvolenej destinácie, odporúča cestujúcim Letisko M. R. Štefánika v Bratislave.

Letisko radí skontrolovať si platné cestovné doklady a vstupné dokumenty do cieľovej destinácie. Podmienky vstupu do jednotlivých krajín sú na webe Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Letisko zároveň upozornilo, že Veľká Británia už nie je členom EÚ. Preto treba cestovať s platným cestovným pasom. Cestovať s občianskym preukazom sa dá len na výnimky, teda pre tých, ktorí sa zaregistrovali do pobytovej schémy, tzv. Settlement Scheme.

Čo si môžu ľudia zabaliť do príručnej batožiny?

Na webových stránkach leteckej spoločnosti, kde si cestujúci zakúpili letenku, by si pozrieť, akú hmotnosť a veľkosť batožiny povoľujú podmienky leteckej spoločnosti.

Letisko zároveň upozornilo, že do príručnej batožiny si môžu ľudia zobrať tekutiny, gély alebo krémy do 100 mililitrov, ale treba ich zabaliť do priehľadného igelitového vrecka s kapacitou maximálne jeden liter.

Treba si tiež dať pozor, či pasažier nemá zabalený niektorý zo zakázaných predmetov. Tými sú napríklad nôž, horľavina či iné nebezpečné predmety. Na bratislavskom letisku nie je povolená ani tenisová raketa ako príručná batožina.

Príchod na letisko

Cestujúci by mali byť na letisku minimálne dve hodiny pred odletom. Pred odchodom si treba skontrolovať aj potenciálne obmedzenia v rámci dopravy po ceste na letisko.

Pasažieri by si zároveň mali dať pozor pri konzumácii alkoholu. V prípade, že je cestujúci v neprispôsobivom stave, môže sa stať, že ho vylúčia z prepravy z bezpečnostných dôvodov. Väčšina leteckých spoločností má nulovú toleranciu alkoholu.

Po príchode na letisko by mal ísť cestujúci hneď na check-in. Tam ho zaregistrujú, skontrolujú mu doklady a odbavia batožinu. Po registrácii nasleduje bezpečnostná kontrola.

Treba sledovať obrazovky s informáciami o otvorení brán, tzv. gates. Tam pracovníci letiska skontrolujú doklady a letenku. Následne na ich pokyn sa pasažier premiestni smerom do lietadla. Brána sa totiž môže zavrieť už 30 minút pred odletom.

Presný čas však závisí od jednotlivých leteckých spoločností. Letisko podotklo, že výzvy z informačného pultu letiska na základe mena sa v tomto prípade nerobia.

Stratené doklady

Bratislavské letisko zároveň priblížilo, že v prípade stratených dokladov sa treba obrátiť na políciu. Ak sa stratilo niečo na palube lietadla, cestujúci by to mal riešiť s leteckou spoločnosťou.

V prípade, ak sa pasažierom stratilo niečo na letisku, mali by sa obrátiť na príslušné letisko. Ak sa cestujúcim stratila batožina alebo je zničená a poškodená, bezprostredne po prílete treba zájsť na reklamáciu batožín na letisku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko