Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Fiala: Česko pomôže Slovensku pri ochrane vzdušného priestoru

Slovensko bude pomoc potrebovať asi rok.

Fiala: Česko pomôže Slovensku pri ochrane vzdušného priestoru
Na snímke český premiér Petr Fiala. Foto: TASR

Česko od septembra pomôže Slovensku s ochranou vzdušného priestoru. Český premiér Petr Fiala to oznámil v nedeľu (3. 7.) v diskusnom programe Otázky Václava Moravca v Českej televízii.

Slovenský premiér Eduard Heger (OĽANO), ktorý bol hosťom programu, to ocenil rovnako ako vyslanie českých vojakov na ochranu našich východných hraníc.

Slovensko v júni požiadalo Českú republiku o pomoc pri ochrane vzdušného priestoru, kým neprevezme objednané americké stíhačky F-16.

„Nepochybne vyhovieme. Myslím, že je to krásny príklad nielen obrannej spolupráce, ale aj dôvery. Pomôžeme Slovensku dovtedy, kým bude mať k dispozícii nové lietadlá. A počítame s tým, že zase nám niekto pomôže, ak budeme mať problémy,“ povedal Fiala.

Slovensko bude pomoc potrebovať asi rok

Zdôraznil, že je to aj v záujme Českej republiky, keďže Slovensko hraničí s Ukrajinou, ktorá sa bráni ruskej invázii. „Som veľmi vďačný, že naše krajiny sú nielen historicky blízke, ale aj vzťahy sa zlepšujú. Boli ste jedni z prvých, ktorí nám poskytli vojakov, teraz nám budete chrániť vzdušný priestor,“ uviedol Heger, ktorého cituje portál Novinky.cz.

Odhadol, že Slovensko bude pomoc českých stíhačiek potrebovať zhruba rok. Pripustil zároveň, že „v hre“ je aj to, že SR by svoje migy postúpila Ukrajine.

„Ale nechcem to hovoriť podrobne, pretože nás aj Ukrajina požiadala, aby sme túto techniku nešpecifikovali,“ dodal podľa portálu ČT24.

Americké stíhačky F-16, ktoré objednala minulá slovenská vláda, by podľa Hegera mali doraziť do konca roku 2024. Ich dodanie sa oneskorilo v dôsledku pandémie koronavírusu a celosvetového nedostatku čipov. Nahradiť majú ruské stroje MiG-29.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko