Na hlavný obsah

Hlas vyzýva vládu na výkup pšenice od slovenských pestovateľov

Návrh zákona predložia do NR SR v septembri.

Hlas vyzýva vládu na výkup pšenice od slovenských pestovateľov
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Strana Hlas-SD upozorňuje na nízku kvalitu potravín, ich možný nedostatok a nárast cien v prípade zlyhania globálneho trhu, ktorý môže nastať už na jeseň. Podľa slov predsedu strany Petra Pellegriniho sa slovenská poľnohospodárska výroba nachádza v rozklade, pod čo sa podpísala aj nečinnosť vlády.

Vyzýva ju, aby do štátnych hmotných rezerv vykúpila od slovenských pestovateľov jeden milión ton potravinárskej pšenice za aktuálnu cenu, čo predstavuje aj s rezervou zhruba ročnú spotrebu na Slovensku.

„V turbulentnom medzinárodnom dianí musí štát zabezpečiť pre svojich obyvateľov strategické komodity, ktorou pšenica bezpochyby je. Zároveň týmto výkupom zabezpečí ochranu našich poľnohospodárov, ale hlavne slovenských spotrebiteľov pred lacným a menej kvalitným obilím z Ukrajiny,“ uviedol Pellegrini.

Hlas opäť predloží do Národnej rady SR návrh zákona, ktorý uprednostní výkup domácich poľnohospodárskych produktov zo strany štátu.

„Pred letom sme predložili právnu úpravu, aby zvýhodnili domácich výrobcov potravín pri nákupe ich produkcie pre štát. Návrh zákona koalícia neschválila. Na jeseň prídeme znovu so zákonnou iniciatívou, aby na Slovensku platil zákon, že domáci lokálneho výrobcu zvýhodnia tam, kde štát nakupuje potraviny pre svojich klientov,“ povedal predseda strany.

Kandidát na predsedu Nitrianskeho kraja s podporou Hlasu Branislav Becík zároveň potvrdil, že strana bude predkladať do parlamentu aj ďalšie návrhy zákonov. „Ako prvé chceme zrušiť daň z pôdy. Tento výpadok budú musieť v samosprávach riešiť dotáciou zo štátneho rozpočtu,“ povedal.

Tohtoročná žatva

Zároveň upozorňuje aj na predbežný výsledok žatvy na Slovensku, ktorý by mal donútiť súčasnú vládu okamžite konať.

„Len v Nitrianskom kraji je pokles tohtoročnej úrody potravinárskej pšenice o 20 až 30 percent. Tento výpadok produkcie sa určite odzrkadlí aj na cenách tejto strategickej komodity. To bude viesť k opätovným rastom cien chleba, rožkov, ale aj mäsa, keďže v živočíšnej výrobe sa v podstatnej miere skrmuje pšenica,“ upozorňuje Becík.

Podľa jeho slov by k nárastu cien nemuselo prísť, kedy vláda začala okamžite konať. „Ak by vykúpila pšenicu za aktuálnu cenu a nečakala by do zimy, kým jej cena stúpne,“ povedal.

Becík zásadne odmieta plán vlády zastropovať cenu tony komodity, ktorá by bola určená na export.

„V polovici apríla sme priniesli opatrenia, ktoré by vláda mala okamžite riešiť. Do dnešného dňa nepohla ani prstom. Namiesto zastabilizovania vstupných nákladov, ide nezmyselne zastabilizovať výkupnú cenu potravinárskej pšenice na úrovni nepredajnej v rámci EÚ,“ povedal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko